Speed's page

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Speed's page > Články > Já & PC & net > Čtvrtý počítač__________březen 2007 (01/11)

Články > Já & PC & net > Moje kompy
 
 

 
 
 
 

 
 
  • V lednu 2007 jsem se pustil do dalšího zásadního upgrade.Vybral jsem si slušnou konfiguraci PC a nechal bráchu, aby mě tyto komponenty sehnal. Část peněz jsem mu dal hned a zbytek poté, co jsem utržill za prodej svýho, trochu oškubanýho, starýho kompa. Dohodnul jsem se s bráchou tak, že mě ho v práci postaví a já si doma následně do něj přemontuju věci ze starýho kompa, co jsem měl v úmyslu si nechat. Mohl jsem mu dát tam i svýho starýho kompa, ale já jsem už nechtěl riskovat to, co jsem už zažil a už jsem nehodlal.připustit, aby se situace byť jen teoreticky mohla zopakovat.


  • Byl jsem trochu nervózní z toho, že nová grafika má mít 27cm na délku a že by se do každé bedny nemusela vejít. Po dlouhém váhání, co vybrat, jsem udělal kolečko, a vrátil se k původně zvolené bedně od Thermatake Armor Junior. Jaké bylo moje překvapení, že když jsem měl u bráchy bednu napevno zajednanou, tak jsem zjistil, že verze GTS grafiky je dlouhá "jen" 24cm a ne 27cm, což je délka verze GTX. Moje překvapení však nebralo konce. Když jsem dostal počítač do ruky a montoval jsem tam komponenty ze starého počítače, tak mě to nedalo a změřil jsem vzdálenost od zadního čela ke koši s HDD. Bylo to 25cm. Takže 1cm by měla být rezerva. Jak tam bude grafika pasovat ještě nevím, jelikož ani na začátku února tuto grafickou kartu stále ještě nemám. Původně jsem ji měl dostat týden po dodání počítače, jelikož tam ke to brácha levně bral, ji momentálně neměli skladem a měla dorazit za týden. Sice dorazila, ale jak v lednu začalo konečně sněžit, tak se milý distributor, od kterýho to brácha levně kupoval, odjel na 14 dní na hory. Myslel, že počkám 14 dní a budu mít grafiku. Omyl. Sotva se dotyčný vrátil z hor, tak na hory vyrazil pro změnu brácha. Takže z týdnu čekání se nakonec vyklubal měsíc. Od tohoto víkendu za týden se brácha vrací z hor a tak doufám, že se vytoužené grafiky konečně dočkám. Zatím mám jako náhradu zapůjšenou GF7100GS. Další fotky naleznete zde.


  • S novým počítačem jsem si jako obvykle zase užil. Díky systému kolejniček a o 1mm většímu rozměru redukce panelu s USB se nedala použít a byl jsem nucen panel dát do 3,5 pozice. Jelikož jsem nechtěl, aby případný kabel od foťáku se mě coural přes otevřený dvířka DVD mechanik, byl jsem nucen odmontovat FDD 3,5 z původní spodní pozice a namontovaj ji do úplně horní. Při montáži do horní 3,5 pozice jsem se dostal také přímo k LED, co signalizují zapnutí a činnost HDD. LED co signalizuje napájení na můj vkus svítí až příliš (v noci, pokud tato led svítí nemusím si v pokoji rozsvěcet), tak jsem ji trochu utlumil kousem průhledného papíru. Stejné silně svítící modré LED jsou použitý i na osvětlění 12cm větráku v čelním panelu, ale toto světlo je opravdu jen dekorativní a k mému údivu mě vůbec neruší. Do uvolněné spodní 3,5 pozice jsem pak již bez problémů zamontoval přídavný panel s usb a čtečkou paměťových karet.


  • Zamontování staré DVD mechaniky byla díky kolejničkám hračka. Stejně tak zasunutí a následné pojištění šoupákem, jenž nahrazuje klasické šroubování, starého Sound Blaster Live! a TV karty od Winfastu. Horší to bylo s brackety. Ty jsem zatím (začátek února) nedostal žádný a tak jsem si jeden koupil. Při montáži pomocí šoupáku se ukázalo, že toto není pro brackety dobré řešení. Bracket sice neupadl, ale mohl se volně pohybovat. Abych nemusel tahat USB z přídavného panelu ven a zase dovnitř, odšrouboval jsem jedno USB z bracketu a propojil panel s USB přímo ve skříni, bez tahání kabelů vnějškem. Tato case má přídavný USB a FireWire nahoře na bedně. Jelikož při montáži u bráchy v práci tam neměli žádné PCI karty (zvukovku a TV kartu), zkrátili kabel volným uzlem. Jenže jak jsem tam chtěl dát zvukovku a TV kartu, byl jsem nucen tyto přídavné konektory vytáhnou a ukázalo se, že jsou složený celkem z 16 samostatných pinů. Zapojil jsem to pak zpátky, ale stálo to za to. Ještě že jak bedna tak i deska má konektory pořádně značený a musel jsem si vypomoct i manuálem k základní desce.


  • Při této práci jsem přetahoval data ze starého PC na nový, abych mohl zrušit RAID0 a tyto hdd bez ztráty dat dát do nového počítače. Vyšlo to, ale jen tak tak. Už to nebylo skoro kam dávat a vypálit to, na to už nebyl čas. Když jsem si s tím takhle od pátka odpoledne do neděle večer hrál, chtěl jsem zavřít potevřený přední panel, jenž nešel pořádně zavřít. Ukázalo se, že zámek, co drží přední panel v zavřené poloze je v mezipoloze, kde jím nejde rozumně hnout, jelikož tam nelze zasunout klíč. Zavolal jsem bráchovi, že mám s tím tenhle problém. Brácha zareagoval okamžitě: "To není problém, ale musíš tu bednu odstrojit a přinýst hned zítra ke mě do práce." To ve mě nadšení vůbec nevyvolalo. Všechno rozběhaný, a skoro všechny programy co jsem chtěl nainstalovaný. Nakonec jsem se to pokusil napravit sám. Prozkoumal jsem zámek a ukázalo se, že zámkem půjde otočit v případě, když zamáčknu 4 kolíky co jsou v drážce zámku, kam se nasazuje klíč. Pomocí 2 šroubováků a křivě nasazeného klíče (rovně šel nasadit pouzev poloze zamčeno či odemčeno) se mě po mnoha nezdařených pokusech podařilo otočit do polohy, když už šel klíč normálně nasadit.Stal jsem se na chvílí takovou malou chobotnicí, jelikož jsem neměl doma nikoho, kdo by mě s tím pomoh. :)


  • Co mě dost znepokojilo, bylo to, že po prvním naběhnutí nového PC zmizelo logo WinXP a měla naběhnout buď logovací obrazovka či přímo plocha Windows, ale nic se nedělo. Po 3 minutách to konečně naběhlo. Vypnutí bylo podobné. Napsalo to to, že Windows se vypíná a na tomto nápise to strávilo cca 5 minut. Když jsem to sdělil bráchovi, tvrdil, že je to normální. Drugý den jsem kecal s jedním známým z netu o všem možným, zmínil jsem se také o tomto svém problému. Ukázalo se, že se potýkal také s tímto problémem a že by mohl být na vině starý ovladač od SATA řadiče. Přeinstaloval jsem si tento ovladač a opravdu se to zlepšilo. Nabíhání Win je už normální, ale vypínání není ještě ideální, ale už se to výrazně zlepšilo. Takže poslední věc, co musím udělat, je zprovoznit TV kartu, jenž se zatím zarputile brání projejovat jakékoliv známky funkčnosti.


  • V půlce března jsem si pořídil za zajímavou cenu krabici na externí hdd, jenž disponuje mimo standartního USB 2.0 i LAN rozhraním. Tam jsem také přemístil 2x 250giga HDD na pata, a nahradil je 500gigabajtovým Westernem. S rozeběhnutím přes usb nebyl žádný problém. Horší to bylo s klientem na LAN. K tomu bylo nutné nainstalovat NDAS a zaregistrovat hdd dle čísla na štítku. To běhalo bez potíží, avšak neviděl jsem druhý hdd. Tak jsem se pokusil vlézt do nastavení a pár věcí tam změnit. Ale to bylo to co jsem dělat neměl. Počítač si začal dělat co chtěl. Padání, mrznutí a bluuscreen se střídali v nepravidelném rytmu. Tak jsem to zachránil bodem obnovení a do nastavené už radši nesahám.

 
 
 
  • Během doby se toho moc nedělo. Jen jsem postupně dokoupil 2x HDD 320giga, následně 750 giga, pak 1000 giga. V dalším sledu jsem nakoupil 640giga disk a 2x 2000giga. Také jsem vyměnil 2x1giga RAM na 667MHz za 2x2 giga na 800MHz. V současné době (leden 2011) se pokouším přebytečné HDD 2x 320giga a původní RAM prodat. Další věc, co nastala, byla, že jsem výhodně odprodal přes bráchu svoji GF 8800 GTS se 640Mb a zakoupil novou grafickou kartu GF460GTX, jenž mě způsobila problém. Ten spočíval v tom, že původní grafická karta vyfukovala veškerý horký vzduch ven, nová fouká jak ven, tak i dovnitř. Jelikož končí asi 2cm od koše s HDD, způsobovala přehřívání minimálně jednoho z HDD, co tam byl umístěn. Pátý HDD se již do koše nevešel a tak aby byl rozumně chlazen, pořídil jsem mu pasivní chladič od Prime Coolu.


  • Vzhledem k tomu, že se mě počítač zdál už delší dobu hlučný, udělal jsem některé kroky k jeho ztišení. Jedna z prvních byla výměna boxovaného chladiče za velký chladič s 140mm ventilátorem Noctua NHCP12-SE14. Jelikož nemá řízení PWM, je v balení přiložena sada kabelů s odpory, jenž sníží otáčky z původních 1200 na 900 či 700. Vybral jsem si nejnižší otáčky a i tak chladič bez potíží stíhá. Po této výměně byl nejhlučnější ventilátor ve zdroji. Údajně v mém 700W zdroji Fortron Epsilon měl být tichý ventilátor, ale za těch pár let co ho používám, tak rozhodně tichý už nebyl. Po výměně za Noctuu NF-P12-1300. I ten měl u sebe sadu odporů, ale ty jsem zatím nevyužil. Kabel od ventilátoru jsem po troše úsilí protáhl průchodkou kolem napájecích kabelů. Jednu chvíli jsem si myslel, že budu muset konektor rozebrat a protáhnout jen jednotlivé piny s kabelem, ale pak se přece jen zadařilo a konektor prošel i bez rozebrání. Ztišení pomohlo i to, že jsem nový ventilátor přichytil silikonovými kolíčky, jenž byly součástí balení. Aby ztišení bylo úplné, zakoupil jsem si také silikonový rámeček na zdroj, jenž jsem vložil mezi vlastní zdroj a bednu počítače. Rámeček jsem musel ještě trochu zastřihnout, jelikož zasahoval do některých chladících otvorů na zdroji. V kompletu byly i silikonové "O" kroužky pod hlavy šroubů a i delší šrouby. Zdroj se tímto zásahem dosti ztišil. Poprvé od doby, co jsem si pořídil tento poslední počítač, bylo cvakání cívky předního ventilátoru a zaslechl jsem i "zpívání" grafické karty při zátěži. Další ztišení se týkalo zadního přídavného ventilátoru.ten jsem umístil také na silikonové kolíčky, jenž jsem zakoupil zvlášť a vložil jsem kabelovou redukci, jenž snížila napětí a tím i otáčky a s nimi spojený hluk.


  • Grafická karta byla pro mě docela problém, jelikož vytápěla koš s HDD. I nový podstatně výkonnější chladič na procesoru ( Noctua NH-C12P-SE14) ) plynulému proudění vzduchu zrovna nepomohl. Po několika dnech bádání jsem vymyslel první variantu, již jsem i zrealizoval. Nákup komponent nebyl zas tak jednoduchý a musel jsem k němu objet Alzu, Mironet, Softcom a TnTrade. Každá firma měla něco a ani jedna to neměla skladem. Na vše jsem musel nějaký ten den čekat. A ani vlastní vyzvednutí nebylo bez problémů. O tom jsem tu ale napsal samostatný článek. Pořídil jsem si plastovou redukci s panelem z 5,25 " na 3,5", 2x větrák do zadního slotu a jeden do čelního panelu na 3,5". Vzal jsem též tři regulátory otáček. Ventilátor do 3,5" jsem dal do redukce, jíž jsem vyřízl dno, jelikož jsem větrák dal sáním dolů. Jeden slotový větrák jsem dal úplně dolů do slotu a poslední větrák jsem zbavil ochranné mřížky, jenž překážela. Ten jsem přilepil oboustrannou lepící páskou na bok koše s HHD. Sání jsem otočil k HDD. Takto jsem ohřívané HDD jak mechanicky, tak i prouděním vzduchu odizoloval od grafické karty. Projevilo se to snížením teploty při zátěži z cca 50st na nějakých 32st. Vzduch nasátý předním ventilátorem, co je před košem s HDD, projde přes koš, kde ho nasaje přidaný ventilátor a vyfoukne nahoru. Hned u ústí ventilátoru se přidá vzduch z grafické karty a následné i od procesoru. Vzápětí se vzduchu ujme ventilátor v 3,5" a vyfoukne ho ven, směrwm nahoru. Všechny tři ventilátory jsou na plné otáčky dosti hlučné, ale když jsem je snížil pomocí regulátoru, hluk byl již celkem přijatelný.


  • V současné době (leden 2011) uvažuji o tom, že bych přidané tyto tři ventilátory zrušil, posunul grafickou kartu do druhého PCI-E 16x. Koš s HDD bych dal nad přední ventilátor, na než bych umístil nový 120mm ventilátor: Mezerou vzniklou mezi chladičem procesoru a grafickou kartou, bych udělal vzduchovod, do nějž bych umístil odsávací 80mm ventilátor. Abych se s košem s HDD vešel do klasické šachty, budu muset vzít 5,25" panel s tlačítky na zapnutí a reset v němž mám momentálně FDD 3,5", na výšku k přednímu ventilátoru, kde je jedna 5,25" pozice. Následné prohodím FDD 3,5" za 3,5" čtečku karet, jíž rozhodně nebude vadit provoz ve svislé poloze. Dále pak vyrobím windtunel a nasávací vzduchovod od grafické karty k bočnici, aby nenasávaly teplý vzduch ve skříni. Do tohoto se pustím jen v případě, že grafická karta bude v druhém slotu plně funkční.

 
 

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky