Speed's page

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Speed's page > Články > Ostatní > Projekt ledkové supersvítilny_________červen 2014 (10/15)

Články > Ostatní
 

 
 
  • Vše začalo celkem nenápadně. Při brouzdání na internetu někdy v léte 2011 jsem narazil na stránky www.fotonmag.cz a posléze na jeho fórum. Ani nevím, co mě to tenkrát popadlo, ale rozhodl jsem se tam zveřejnit svůj prastarý výtvor, jenž jsem vyrobil na rozhraní základní školy a strojárny. V té době kolem roku 1986 jsem byl plně závislý na rodičích a tak moje přání ohledně vybavení nářadím se značně rozcházelo se skutečností. Tenkrát jsem vyráběl kde co a jedna z věcí byla v té době supersilná žárovková svítilna. Nářadí, jenž jsem na výrobu použil, bylo více jak skromné - trafopájku, šroubovák, kladívko, štípačky a obyčejné nůžky na papír.  Pár základních věcí jsem si nechal koupit a překližku  a další věci jsem dostal z rodinných zásob.  Pomocí kladívka a hřebíku jsem dělal díry pro vruty, podobně jsem vytvořil i další otvory ve staré pečící formě a tenkém Al plechu tvořící reflektor. Fungovalo to, ve své době to bylo impozantní světlo. Jak velikostí  (51x34x16x cm), váhou 5kg a i světelným výkonem 12W / 96lm. Když jsem přišel na první sraz zmíněného fóra s touto svítilnou, tak všichni byli jak u vytržení. Vzhledem k tomu, že prakticky každý aktivnější člen fóra něco bastlí uzrálo ve mě přesvědčení, že by se hodilo postavit opět něco extra výkonýho, ale hodné dnešní doby.


  • Prvotní nápad si postavit opět něco ultimátního mě napadlo někdy kolem září 2011. Od té doby, až do začátku letošního roku (2014), kdy mé napadla nejspíš finální verze, jsem rozkreslil hodně verzí. Úplně prapůvodní verze vypadala jako kostka  s hromadou ledek. Další se dost podobala staré svítilně, jen místo formy na pečení měla poskládaný chladič. Úplně první elektrický návrh počítal pouze s prostým zapojením ledek, posléze se přidala přepínatelná odporová síť , jenž měla řídit výkon ledek. Následovala etapa použití koupeného driveru (zdroje proudu pro led). Zde jsem stále uvažoval o tom, že si vystačím s NE555 a hradly. Jak jsem se do problematiky ponořil hloub a hloub, zjistil jsem, že to co chci, nelze rozumně těmito obvody postavit. Proto, ač jsem se tomu původně bránil, jsem se rozhodl pro řízení mikroprocesorem. Moje zapálení  pro mikroprocesor vzrostlo, když jsem zjistil, že se dá programovat v Bascomu, což je klon Basicu, jenž důvěrně znám, jelikož jsem tvořil řadu let na domácím osmibitu Amstrad/Schneider programy právě v Basicu. Svůj první pokus s mikroprocesorem konkrétně ATmega48 jsem udělal na s počítáním na segmentovém displeji od nuly do devíti a zpátky. Toto se mě podařilo rozběhat během pár dní díky pomoci dalšího fóra na webu mcontrollers.com .  V té době jsem se rozhodl, že tlačítkové ovládání by bylo dosti komplikované a tak jsem se rozhodl použít na ovládání svítilny 3,5" led displej  (momentálně uvažuji o 7" - únor 2017)a jelikož  se to přímo nabízelo, rozhodl jsem se pro dotykovou variantu.


  • Umístit bloky s ledkami na pohyblivá ramena mě napadlo až relativně nedávno. Mohlo to být někdy na podzim 2013. I ohledně použitých led jsem začal na XML, poté jsem přešel  na MK-R, MT-G2, abych se nakonec opět vrátil k XML. Jelikož jsem chtěl mít představu, jak bude otočná část svítilny vypadat, udělal jsem si papírový model. Rozměrově to tak nějak sedí, ale dnes už vím, že koncepce válcových hliníkových bloků nebyla nejlepší a přešel jsem na deskový tvar. Od počátku jsem uvažoval o pohonu ramen s bloky servy. Ale jen do té chvíle, než jsem zjistil ceny serv, jenž bych potřeboval . Cena se pohybovala kolem 500Kč/ks. Proto jsem hledal a pak i našel motorek se šnekovou převodovkou, jenž je i bez napájení samosvorná a dokud do něj nepustím proud, tak se nepohne. V současné době mám rozkreslené blokové schéma a postupně kreslím jednotlivé díly svítilny. Konkrétněji se teď věnují návrhu mechaniky ramen a nosné desky, jenž bude otočná.




 

NEW

  • V současné době jsem si našel trochu času a zpracoval za pomoci podpory od Alphacoolu vodní okruh, jímž chci svítilnu chladit. Úplně původní nápad chladit ji pasivně nevyšel, jelikož samotné chladiče vycházely na 10 kg+ a to by bylo výrazně víc, než 1/2 nejvíce pesimistické prognózy co se týče hmotnosti svítilny. Aktivní chlazení bylo už lepší. Vycházelo na 6kg. Jenže bylo 2x větší než hlava s ledkami, kterou měla chladit a i při běžným maximu by byla kapacita chlazení nadoraz. Proto jsem se rozhodl po dlouhém bádání pro vodní, kde hmotnost včetně vody vychází na nějaký 8 kg. Není to málo, ale na jiný, lepší a finančně dostupný systém jsem nenarazil. Výhodou je i to, že toto chlazení stihne uchladit svítilnu běžící na standartní maximum levou zadní a turbo (což je takový přetaktování) zvládá též. Nevýhodou je cena. Vychází zhruba 2,5x dráž, než chlazení hliníkovými chladiči a ventilátory.

NEW

  • Svítilnu vymýšlím přesně tři roky, ale zatím jsem od návrhu příliš nepostoupil. Vlastně nemám ještě ani plně rozpracovanou dokumentaci, natož abych měl výkresy konkrétních dílů. Nyní jsem si ujasnil  koncepci svítilny a nyní jí (pomalu, jak je čas) zpracovávám. Jak ohledně časové, tak i finanční náročnosti neočekávám, že bych ji letos dokončil. Reálný čas se jeví konec roku 2020. Ale uvidím. Kolikrát jsem si myslel, že už začnu svítilnu dávat fyzicky dohromady, či že alespoň udělám nějaké zásadní testy, ale zatím to dopadlo skoro pokaždý špatně a testy a pokusy jsem musel zase odložit. Stejně jako nyní kdy, už několik týdnů marodím a tak jsem pokusy musel odložit, jelikož peníze, o které přijdu, musím vykrýt penězi, co jsem počítal na pokusy pro svítilnu. Pokud nějak výrazně postoupím, budu vás o tom opět informovat a článek opět doplním.


NEW

  • Jelikož obrázků je čím dál víc, tak je už najdete v samostatné galerii.

NEW


Předpokládané parametry:
Svítivost:

  • Standart 0 - 200 000 lumenů

  • Krátkodobý špičkový cca 300 000 lumenů **)

  • Úhel  svitu  nastavitelný v rozmezí 9 - 270 stupňů

  • Nastavitelný libovolný tvar kuželu  - kruhový,i oválný či bodový.



Napájení :

  • 1 či 2 modelářský aku 22,2V/20Ah či síťový zdroj, jenž půjde použít na dobíjení


  • Předpokládaná doba svitu na aku 1 hodina až cca 100 dní v závislosti na výkonu a využívání funkcí.

  • Ovládání  7" dotykovým displej s joystikem, jenž bude mít vestavěný vysílač/přijímač pro 433MHu pro komunikaci se svítilnou

  • Vodní chlazení

  • Odhadovaná hmotnost s oběma aku 15 - 20 kg

  • Odhadovaný rozměr 350x350 x 700 mm

  • Uživatelská nastavení


a mnoho dalšího

 
 
 

 
 
 
 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky