Speed's page

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Speed's page > Články > Já & PC & net > Jak se mě roztrhlo CD)__________leden 2004

Články > Já & PC & net
 

 
 

Jednoho lednového víkendu jsem vložil do své zánovní DVD mechaniky CD, jak sem to již udělal za posledních deset let co vlastní PC, mnohokrát. Nejdříve to probíhalo jako obvykle. Dvířka se zavřely a CD nabíralo na rychlosti. Jenže to jen do chvíle, než se z mechaniky ozvalo podivné škvrknutí a vzápětí rána, jenž mě vyrazila panýlek šuplíku, kam jsem CD vložil.

Okamžitě jsem vypnul počítač, sundal kryty, odpojil a odšrouboval mechaniku. Následně jsem ji chtěl vytáhnout z case. Nějak to ale nešlo. Jelikož mám DVD v nejvyšší pozici v bedně, asi 2cm střep CD co trčel vzadu mezi zadním plastovým panýlkem a horním plechovým krytem, tomu bránil. Vzal jsem proto štípačky a vyčnívající část CD jsem zkrátil. Poté jsem již bez potíží mechaniku vytáhl ven.

Odšrouboval jsem jeden kryt, poté i druhý ve tvaru "U" jenž kryt mechaniku z boky a horní stranu a sundal i přední kryt. Vzápětí se mě na stůl začaly sypat kousky CD. Jelikož Větší kusy CD byly stále zaklíněny v prostoru, kde se za normálních okolností nachází při přehrávání CD, musel jsem sundat i tento. Měl jsem naštěstí hodinový šroubovák, jenž měl šířku 1,2mm, jinak bych ho asi nesundal, jelikož drážka v něm byla skutečně miniaturní. Poté co jsem sundal přítlačný držák, jenž drží CD v době čtení na motorku, se zjevila pravá skutečnost. Zbytky CD tam byly různě poházeny a různě zaklíněny. Když jsem odstranil ručně největší kusy, tak jsem s mechanikou zaklepal, abych odstranil i zbývající. Na stůl začal pršet déšť jemných úlomků velkých asi jako kmín. Podíval jsem se na čtecí čočku a zdála se mě nepoškozená.


Po pořádném protřepání, když už z mechaniky nic nevypadávalo, ani v ní nechřestilo, jsem opět nasadil a našrouboval zpět vše co jsem odstranil. Pouze přední panýlek vyjížděcího šuplíku nasadit nešel, jelikož poté, co CD tento panýlek vyrazilo, urazilo bohužel také držáky, jímž zmíněný panýlek na mechanice drží. Zapojil jsem mechaniku do počítače a počítač pustil. Mechanika se poslušně rozběhla. Tak jsem tedy zmáčknul tlačítko vyjíždění šuplíku a ono nic. Zjistil jsem, že přední kryt mechaniky jsem nasadil křivě a tak jsem ho narovnal a po opětovném puštění počítače se zdálo vše v pořádku.Po naběhnutí Windowsů jsem vzal CD, co jsem před chvílí vypálil, vložil do mechaniky a čekal. CD není nahráno v kompatibilním systému pro Windows XP, zněla odpověď počítače. Vložil jsem tedy CD do vypalovačky, kde bez problémů naběhlo. Vyndal jsem tedy mechaniku z počítače a budu zjišťovat, co se s ní dá či nedá udělat

 
 
 
 

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky