Hlavní nabídka
Tento článek jsem považoval za autentický. Nicméně pravděpodobně je to smyšlený článek napsaný až po roce 1990. Přesto, nebo právě proto jsem nechal jak článek, tak i moje poznámky k němu v původním znění.
Toto je překlad ze slovenského článku z roku 1986. Je značně poznamenaná idelogií té doby a proto jsem měl pocit, že bych ho měl patřičně okomentovat. Tyto moje komentáře jsou napsány kurzívou a vlastní článek tučně.
Před tím, než si článek přečtete, chci vás uvést trochu do doby, ve které tento článek (r.1986) vznikl. Odborné práce a publikování takovýchto článků bylo plně v rukou zanícených komunistů. Proto je následující text plný politických polopravd. V té době se socialistické zřízení vychvalovalo a kapitalistické hanělo. Bohužel i to vychvalované socialistické zřízení mělo dost podstatné mouchy. Jedna z nich byla i ta, že pokud jste se o těchto chybách nahlas zmínili, měli jste jistotu, že vás nečeká radostný život. Klasický trest za "pomlouvání" socialistického režimu, bylo vyhození z práce. Jenže ti, jenž vás vyhodili, se pojistili i tak, že jste o žádnou rozumnou práci nezavadili.
A tak hodně často třeba i inženýr skončil u lopaty, nebo pokud se "prohřešil" hodně, tak i ve vězení, jelikož ani tu lopatu mu neumožnili a nepracovat bylo trestné. Žádnou vyjímkou nebylo i to, že to mělo dopad i na vaši rodinu. Vaše děti "neudělali" jste přijímačky na odbornou školu apod. Zato člen komunistické strany s rodiči z dělnické rodiny se nemusel snažit téměř vůbec a úspěch se dostavil sám. Další výrazný prvek byl, že všechno, co vyrobili a pojmenovali imperialisté se přejmenovávalo (např. Cursor – Běžec, Harddisk – Tvrdý disk). Je pravda, že pro normální lidi byly počítače trochu mimo zájem, jelikož v té době byli lidé zaměstnáni i tím, jak sehnat věci potřebné pro chod domácnosti, jenž jsou dnes naprosto běžně k sehnání.
Windows 1.1
Samočinný počítač – na rozdíl od polomechanického samovazače – je složitý elektronický přístroj, se kterým mohou pracovat pouze pracovníci pověření a poučení, s příslušným vzděláním, nebo alespoň s náhradní praxi v základní organizaci. Počítač se nazývá proto, jelikož opravdu počítá – úplně sám. Komunikuje na bázi informatiky a kybernetiky a "myslí" pouze v jedničkách a nulách.. Proto neradím, aby jste tento vysoce odborný a expertní článek četli, pokud nejste inženýři přes samočinné počítače, anebo alespoň vyšších funkcí nomenklatury. ničemu by jste nerozuměli – počítač nejsou pro lidi disponujících kuličkovým počitadlem, a ani zručnost při práci s děrnými štítky pro strojní čtení mnoho umu nepřidá. Vždyť to marně zkoušeli i mnozí soudruzi z frekventantů Výzkumného ústavu Marxismu-
Autor vcelku nesmyslně uvádí, že to nemá skoro nikdo šanci počítač pochopit, jelikož to nepochopili ani frekventanti výzkumného ústavu politologie. Mě je však jasné, že studenti politologie nemají šanci pochopit asi nic :o)