Speed's page

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Speed's page > Články > Já & PC & net > Rozhovor__________prosinec 2006

Články > Já & PC & net
 

 
 

Tento rozhovor byl v prosinci 2006 převzat z webu již zaniklého klanu TnT, za který jsem v té době hrával a nepatrně upraven.

 
 

 
 

Řekni nám něco k tvojí osobě
Moje občanské jméno je Radko. Ač již v létě oslavil 34. narozeniny jsem stále svobodný a momentálně nezadaný. Od dubna 2005 bydlím v centru Prahy, kam jsem se z jejího jižního cípu přestěhoval, a pracuji na jejím východním konci jako konstruktér rozhlasových vysílačů v 3D CADu. Abych předešel zbytečným dotazům, tak zde raději rovnou říkám, že televizi spravit neumím a televizní věže taky nekreslím, jelikož kreslím mechanické díly a sestavy jenž drží pohromadě technologické zařízení, jenž zpracovává a následně vysílá signál prostřednictvím antén na věži lidově zvané vysílač. Dále jsem se konstrukčně podílel na mobilní velkoplošné obrazovce, jenž je umístěna na nákladním automobilu. Je to větší skříňová dodávka, kde se hydraulicky odklopí střecha a vysune se panel. Další obrazovka, jenž zváště pražáci snadno zahlédnou, se nalézá vysoko na domě pár kroků od koně na Václavském náměstí. Ač obraz vytváří specielní LED diody, příkon těchto obrazovek se pohybuje v řádu desítek kilowatů. Celá obrazovka je v podstatě vaelká skládačka, jenž jsem ještě s jedním kolegou navrhnul.

Jak jsi přišel k svému nicku ?
O svém nicku a o tom jak jsem se dostal k UT, jsem napsal rozsáhlou epopej, takže tady to raději zkrátím:p V práci jsme jeden čas hráli Duke Nukema 3D a mít nick nick Player1 mě omrzelo a tak jsem si ho vymyslel podle slovníku , jenž jsem chtěl, aby vyzníval ve smyslu posel rychlé smrti. A tak vzniknul někdy v roce 1997 Speed dead. Jelikož jsem angličtinu vůbec neovládal, tak jsem se po létech, když jsem začal hrát i online dozvěděl, že to vlastně znamená rychle mrtvý :o) Na tenhle nick jsem si za těch 10 let používání vcelku zvyknul. Kdo by taky měnil nick po takové době. K drobné úpravě došlo až při registraci na GZ, kde jsem místo mezery, jenž GZ neumí doplnil podtržítko.

Co ty PC a hry?
Moje počítačový šílenství, (jak to nazývá moje máma:p), začalo v srpnu v roce 1987, (těsně po mých 16 narozeninách) kdy sestře přivezli z tehdejšího Západního Německa 8bit s barevnou obrazovkou. Jmenoval se Schneider a byl naprosto stejný jako možná známější Amstrad. Jediným rozdílem bylo to, že Schneider se vyráběl v Německu a Amstrad v Anglii. Sestře obor, kvůli níž počítač otec koupil ani nezačal a tak jsem se počítače s bráchou ujali:p Do problematiky her jsme pronikli velmi rychle. Mámě, pokud se před ní dnes pronese cokoliv o našem prvním počítači, se okamžitě vybaví hra Invasion (ne nepodobná hře Commando z Comodoru) a melodie, opakující se každé dvě minuty. Dnes se jí s odstupem doby nedivím, že byla na tu melodii, jenž poslouchala každý den několik hodin po několik měsíců v kuse, alergická :o) V roce 1995 jsem si koupil svoje první PC. Moje první hra na PC byl Transport Tycoon deluxe jenž si občas zahraji i dnes. Rodiče se k internetu stavěli odmítavě a tak k připojení PC k internetu přes modem nikdy nedošlo.Do online světa jsem vstoupil o mnoho let později díky kabelové televizi. Bylo to koncem března roku 2002. To už jsem měl za sebou své 30. narozeniny. Z první hry na GZ si pamatuju jen to, že jsem byl ukecán na TDM a tam jsem hrál mimo jiné proti Rijce. Hrála se Liandri, jenž jsem skončil v mínuse a také Curse, kde jsem skončil sice poslední, ale už jedním fragem na svém kontě. Z her co momentálně hraju, zabírá většinu online UT1. Jen sem tam si zahraju pro zpestření nějakou jinou hru. Když nepočítám adventury a podobné hry s logickou zápletkou, tak jsem hrál nevynechal žádný žánr. Ale kromě série svůdného Tombraidera jsem žádnou hru (mimo Turricana na 8bitu) nedohrál dokonce. Zkoušel jsem AOE2, sérii NHL, zmíněný TTD, kontraverzní Carmagedon, neminulo mě ani Diablo, Mechawarriors či simulátor vrtulníku AH64-Longbow. Žádné hře jsem však tolik nepodlehl jako UT.


Jak se ti obněňoval počítač v průběhu času?

Počítače (PC kompatibilní) se z počátku měnily velmi pomalu a to z P120 na PII350, následně na PIII700. Rychlý vývoj nastal v okamžiku, kdy brácha nastoupil jako prodavač HW komponent. To jsem upgradoval nějakou tu komponentu pomalu každý měsíc. A tak jsem se mihnul během cca roku od XP1800+ přes XP2000+ až na současný XP2400+. Jedna z posledních věcí, jenž považuji za velkou brzdu v tom, aby se stal můj počítač hodný své době je grafická karta, jenž je momentálně pouze GFMX460. Okolnosti mě však donutily investovat peníze jinam a tak nová grafická karta, jenž by toto vyřešila, byla odsunuta na neurčito. V nedávné době jsem si od bratra nechal vyměnit DVD a CD-RW za DVD-RW. Souběžně probíhající oprava však zanechala hodně stop v mém počítači a to i ztrátou XP2400+ a jeho náhradou za Sempron 2200+ jenž záhy vystřídal XP2500+.


Jsi ovlivněn tím, že hraješ na internetu?
Hraní na internetu mě ovlivnilo celkem dost. Jako by nestačilo, že u PC sedím 8 hodin v práci, tak dříve jsem sedával u počítače doma denně kolem 2-4 hodin a o víkendu nebylo vyjímkou ani deset hodin. A to nepočítám akce typu lanpárty :p Dnes již mám jinou zábavu (chod samostatné domácnosti) a tak hraju tak hodinu za dva dny a o víkendu kolem 1-3 hodiny. Nosím sice silné brýle, ale kupodivu za 17 let u počítače se mě ještě ani trochu nezkazily. Všechny dioptrie jsem si přinesl ještě ze základky, kdy jsem neměl téměř tušení, že je možné mít počítač doma a dokonce ho používat tak obyčejným věcem, jako jsou hry. Je pravdou, že s klukama přes IRC si řeknu víc jak s kolegy v práci, jenž se na mě díky mému hraní (a při tom věku!) dívají trochu jako na podivína. Dost lidí se mě ptá, jak můžu hrát tolik let stejnou hru, případně když už tomu věnuju tolik času, zda se tomu nechci věnovat profesionálně. Nemohou pochopit, že to hraju v podstatě jen proto,že si u ní krásně zarelaxuju. Pokud opomenu to, že jsem na vysokou profesionalizaci trochu starý, tak bych to stejně na profi úrovni hrát asi dlouho nedokázal, jelikož to bych hrát musel a k tomu co musím, mám vrozený odpor. Každý kdo o progaming trochu zavadil jistě potvrdí, že hrát na vysoký úrovni už není tolik o zábavě, ale o pořádný dřině a odříkání. Navíc na progamingově je UT1 bohužel out a UT2k4 mě zatím nechytlo ani natolik, abych ho začal vůbec víc hrát online.

 

Jak jsi se se dostal k pořádání lanpárty ?
Nejenom reálný život je o lidech. O lidech je i ten elektronický. Zajímá mě jak vypadá, jak se chová v reálu ten, jenž sedí na druhém konci drátu. Tak jsem se začal scházet s lidma, s nimiž jsem UT hrál (a s některými stále hraji). Je to asi 2,5 zpět, kdy jsem ještě jako člen klanu Elite Renegades chtěl zúčastnit klanové lanky, jenž měl pořádat náš nejmladší člen Ar. Ten však z klanu odešel a nikdo se tohoto úkolu nechtěl zhostit. Jelikož jsem tuto akci nechtěl nechat jen tak padnout, tak jsem se rozhodnul, že se jí ujmu. Lanka ohledně UT proběhla úspěšně, ale jako exklanová (klan se mezitím rozpadl), skončila fiaskem. V klanu eR nás bylo aktivních tu dobu asi 14. Na lanku dorazilo 20 lidí, ale od nás z bývalého klanu jsme byly včetně mě pouze 3! Jelikož akce kde je nosná hra UT a natož UT1 se prakticky vůbec nekonají, rozhodl jsem se, že tuto lanku letos na konci července (2004) zopakuji. (Zopakoval jsem a dostavilo se neuvěřitelných 30 lidí. Na další lance – 2005 a i 2006, bylo 20 lidí ). Podle počtu přihlášených bych řekl, že zájem o takovéto akce neustává. Díky online hraní jsem poznal lidi mého věku i starší, jenž se na hraní na netu dívají jako na něco úplně běžného a potkal jsem spoustu zapálených lidí pro jednu hru, jenž bych jinak nikdy nepotkal. Někteří neznalí české komunity tvrdí, že je to nejrozhádanější herní komunita vůbec, já však musím tvrdit opak. Tolik péče a pochopení pro nováčky jsem v žádné jiné hře neviděl. Vcelku dost mě udivilo, jelikož jsem byl přesvědčen, že internet je díky anonymitě plný přetvářky, že tomu tak většinou není a lidi co se bavili po internetu, vcelku bez problémů po tom, co překonají to, co já nazývám kulturním šokem, se mezi sebou baví bez problémů dál i v reálu.

Jak si se nakonec dostal do klanu AL ?
Můj klanový život začal pár dní po mém vstupu do online světa. Po pár dnech mě oslovil jistý (SeeD)Wesin jenž mě přemlouval, ať vstoupím k nim do klanu. Na moji námitku, že hraju online jen pár dní, nic nedbal. A tak jsem se stal členem Obránců starobylé země. Po nějakém čase prožíval klan těžkou krizi, jenž málem skončila jeho rozpuštěním. V poslední chvíli jsme se spojili s klanem FtS a tím vzniknul klan eLite Renegades. Ten jak jsem zmínil asi před rokem zaniknul a bez úspěchu skončil letošní pokus ho obnovit. Po rozpadu eR, jenž jsem dost těžce nesl, se Molotov rozhodl přejít k TnT. Já jsem tehdy váhal, zda mám někam tak rychle přestoupit, ale nakonec mě Molotov umluvil a já přestoupil s ním. Po čase Molotov z TnT odešel a pokusil se s ostatními bývalými členy obnovit eR, ale já byl pesimistický a u TnT jsem zůstal. Bohužel můj odhad se ukázal být správný, jelikož většina z nich s aktivním hraním UT skončila nadobro. V současné době již nejsem členem, jelikož klan TnT přešel na UT2K4 a vzápětí na na CS:S a tak jako UT klan již v soupiskách nefiguruje. I z tohoto důvodu jsem přešel na podzim roku 2004 do klanu AXA, který místo klasického CTF hraje instagibovou variantu téhož, jenž se v létě 2005 sloučil s klanem Lames (dříve Klan Totálních lam - KTL) a tak vznikl klan AL. (12.2006 - AL se vzápětí rozpadl a AXA též.
(KTL se v současnosti jmenuje Extasy)

Máš nějaký vzor?
Konkrétní vzor žádný nemám. Znám vcelku dobře legendy UT jako je Gitzz či nepřekonatelného obránce z CTF Zeka a z českých bych rád jmenoval Siana jenž si dnes říká Xicht.

Jaké máš oblíbené zbraně a mapy ?
Moje oblíbené zbraně i mapa se od začátku online hraní stále nezměnily. V normálních zbraních je to RocketLauncher, a Biorifle. Mým favoritem mezi mapami zůstává v DM bezesporu Turbine. CTF žádnou vyloženě oblíbenou nemám. Moje asi nejneoblíbenější mapou v DM bude nejspíš 1vs1Contact. Obecně nemám rád lítací mapy, avšak pokud soupeři nejsou velmi dobří, tak jim pomalu přicházím na chuť. Stejně tak už neběhám pouze s RL, ale našel jsem i kouzlo komba z ASMD, jímž začínám být konečně (po 3 letech) nebezpečný víc soupeřům, než sobě a i díky instagibu jsem se snipou nebezpečnější víc, než kdykoliv předtím. Jak jsem se dal před rokem na instagib, tak mezi oblíbené mapy přibyly v instagibu Liandri, Curse a Deck. V iCTF to je především Exortion a Eternal caves.

Co plánuješ?
Mým vcelku blízkým a reálným cílem bylo dokončit rekonstrukci bytu a přestěhovat se do něj, což se již na jaře 2005 podařilo. Další můj cíl, jenž bych chtěl splnit v bližším horizontu, avšak není nijak jednoduchý, je najít PC pozitivní přítelkyni a do několika let s ní založit rodinu. Z elektronického světa rozhodně nehodlám odejít navždy. UT99 pomalu skomírá, avšak jak jsem kdysi před časem řekl, pokud bude s kým a kde hrát, dobrovolně nepřestanu. Až UT99 nadobro skončí, tak možná přestoupím na nějaké UT2k9 či podobné, nebo skončím s online hraním úplně.

Jak ovlivnil tvůj slovník internet ?
Můj slovník pochopitelně "utrpěl" sezením na internetu, takže občas si pomyslím omg, co to je, či i nějaké neslušné slovo, jenž se u mě ve slovníku předtím prakticky nevyskytovalo. Jen velmi zřídka ho však použiju nahlas. Celkem mě udivilo, že bratranec, jenž tráví hodiny denně na Xchatu kromě standartních smajlíků nezná žádný často používaný zkratky, na něž jsem si zvykl na irc.

Řekni  něco na závěr.
A co na závěr? No rád bych vzkázal všem rádoby skilerům, jenž se honí jen za fragy, že DM ffa hraní (především na GZ) je pro mě HLAVNĚ o zábavě a pak až o výsledku. Takže GL&HF

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky