Speed's page

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Speed's page > Články > Já & PC & net > Lapálie s PC 1/3)__________listopad 2005

Články > Já & PC & net > Lapálie s PC
 

 
 
 
 

 
 
  • Moje problémy s počítačem se projevovaly pomalu, ale vytrvale. Sem tam počítač znenadání zamrz,či se restartoval. Výrazněji o sobě dal vědět na letní lanpárty, jenž jsem pořádal. Hned první den, se moje grafická karta tvářila, že nebude fungovat (po lance opět začala fungovat jakoby nic) a když jsem vyřešil problém s grafikou tím, že jsem si půjčil jinou, začal stávkovat HDD. Tenkrát jsem nějakých 6 hodin proháněl dik přes scandisk. Bylo to hodně otravný. Zpracoval tak pět procent a zamrz. Tak restart. A zas spustit scandisk a tak pořád dokola. No, úplně tak dokola ne, jelikož to dost často HDD nenacházelo, či to zamrzlo ještě před naběhnutím scandisku. No zkrátka jsem si užil. No naštěstí to pomohlo a počítač byl zbytek lanky celkem použitelný, i když o nucené restarty a mrznutí nebyla nouze, avšak již to bylo snesitelné. Ale i tak. Znáte to. Chcete se přidat do hry, vleze do ní a počítač po pár minutách ve hře zamrzne. Tak restartujete, ale když Winy konečně naběhnou a vy se chcete připojit, je hra plná a připojit se tím pádem už nejde. A trávit čas na lanpárty restarty, to není opravdu důvod, proč jsem ji pořádal.


  • Když akce skončila, počítač se zdál, že je vcelku v pohodě, až na to, že když jsem chtěl nahrát dlouhou sekvenci z webkamery, tak počítač mrznul, či se restartoval a občas po restartu nenašel disk či Windows. Myslel jsem si, že to bude tím, že mám zdroj 300W a tak jsem si ho nechal vyměnit za 500W. To na chvíli pomohlo, ale za pár dní to začalo vše znovu. Tak jsem se dohodnul s bráchou, že mě to dá dohromady. A tím vyvrcholily mé lapálie s počítačem.


  • Zpočátku to probíhalo vše normálně. Počítač jsem odvez, brácha prohodil desku, procesor a paměti a DVD a CD-RW vyměnil na mé přání za DVD-RW. Vše se zdálo ok. Ovšem zdání klame. Brácha mě říkal, že mě tam nainstaloval jen holý Windows, že ovladače (také na základní desku) si stáhnu z netu. Když jsem to doma zapnul, tak opravdu byly Windows naprosto bez ovladačů. Jelikož k základní desce mě brácha nedal naprosto nic, tak jsem potřeboval zjistit, co je zač. Na nějakém CD z časopisu jsem našel detekční prográmek Everesta ten prohlásil, že deska je od MSI (což šlo zjistit i pohledem na desku) a že je to nějaký typ 56xx (nějaké čtyřmístné číslo). Z desky šlo zjistit, že je to MSI a má to čipset Geforce2, ale jaký je přesně typ desky, jsem nikde neviděl.Teď jsem se potřeboval dostat internet. Na ten se připojuji přes lan a síťovka byla na desce. Klasická situace "Návod na otevření je uvnitř." Zašel jsem za jedním sousedem, kam občas zavítám za účelem stáhnutí si něco z netu (hlavně, když se sám na net od sebe nedostanu), ale ukázalo se, že sice doma je, ale notebook (klasický stolní PC nemá), má v práci a přinese ho až za pár dní. Proto jsem se vydal do nejbližší internetové kavárny. Naštěstí bydlím v centru a tak jsem to tam měl pět minut pěšky.


  • Když jsem tam přišel, tak jsem se obsluhy zeptal, na jakém počítači si můžu stáhnout ovladač na základní desku a odnést si to domů. měli tam tři druhy: Bílý na net, modrý na MS Office a CD-RW a ještě nejdražší červený (netuším už na co). Posadil jsem se k bílému, jenž mě obsluha poradila a začal hledat ovladač. Ovladač, respektive záplavu asi 15 ovladačů jsem našel vcelku rychle, ale který je ten správný? Pod těmito ovladači byly popisy, z nich jsem vyčetl, že desek s tímto číselným značením je asi 5. To není zas tak špatný, ale to další již bylo horší. Psali tam něco v tom smyslu, že tento ovladač funguje pouze s verzí desky x.y.z a nefunguje s verzí y.c.h, že pokud se použije varianta d.g.j na tu a tu desku, že winy budou silně nestabilní a podobný nepříjemný informace.

 
  • Jelikož jsem naprosto netušil jakou mám přesně verzi desky, zahrál jsem si na rozpočítání a víceméně jsem si náhodně vybral nějakou verzi ovladačů desky, jenž měla na sobě i síťovku. V tuto chvíli, jsem od počítače odskočil a zeptal se, jak to z počítače dostanu, jelikož si ten ovladač pochopitelně chci odnést domů. Bylo mě řečeno, že na disketách. Já jsem ale žádné diskety sebou neměl, jelikož jsem doufal, že ovladač nahraji na CD-RW, jelikož v době mé poslední návštěvy (asi půl roku předem) ho pálili na veřejnosti nepřístupném serveru. Což byl správný úsudek, jelikož ten ovladač k desce měl něco kolem 30Mb. Obsluha se zarazila a pak kamsi telefonovala. Asi za pět minut dorazil zřejmě lépe informovaný člověk a ten mě řekl, že si mám sednout k modrému počítači, kde je i vypalovačka, jenž tam před půlrokem při mé poslední návštěvě nebyla. Tenkrát tam byly počítače bez jakýchkoliv mechanik. Tak jsem si k němu přesedl a ovladač během asi 40minut stáhnul. Rychlost stahování kolísala kolem 15kb. Byl to pro mě vcelku šok, jelikož jsem byl z domova zvyklý, že takovýto soubor je záležitostí asi minuty :p


  • Poté, co jsem se vrátil domů jsem zjistil, že jde nainstalovat pouze síťovka a ta je univerzální pro všechny typy síťovek jenž se používají s řadou desek, jejíž jeden exemplář jsem měl v kompu. Tento problém jsem tedy překonal. Aktivoval jsem Windows a natahal všechny záplaty. No, natahal, ale ukázalo se, že chyby, kvůli níž jsem dal počítač na opravu se vyskytuje stále a projevila se v plné síle při instalování Servicepacku 2. Když už to tak nějak fungovalo, podíval jsem se pořádně do průzkumníka a koukám, že druhý HDD se nevyskytuje. V setupu vidět taky nebyl a tak jsem se podíval do útrob počítače a objevil, že není zapojený. A tak jsem ho zapojil a počítač nahodil. Když Windows vcelku svižně naběhly (no ono je znát, když byly přeinstalovaný po 1,5 roce, když člověk zkouší kde co :p) a když jsem se podíval na HDD, kam jsem si uložil zálohu všeho, polil mě studený pot. HDD se sice ukázal, ale tvrdil o sobě, že je nenaformátovaný!


  • Systémový HDD jsem měl rozdělený na dva. Na "C" jsem měl Winy, jenž se kdysi posraly a jelikož jsem neměl tenkrát kvůli rekonstrukci bytu čas na nic, tak jsem udělal ještě jednu instalaci na "D". Tam bylo vše ok. Tak jsem se pokusil to co tam bylo (cca 20Giga), začít zálohovat na CD. No, ještě že jsem to zkusil s CD-RW. Udělal jsem asi pět pokusů a výsledkem byl vždy zaseknutý komp. Věci, co byly na "D" měly být i na druhém (fyzickém) HDD, ale ten se tvářil, že na něm nic není. Tak jsem si po delší době vlezl na net a alespoň pokecat s lidma, jenž jsem přes týden neviděl. No, moc jsem si nepokecal. Po pár minutách se počítač opět seknul a na moje pokusy o restart vůbec nereagoval. Tak jsem se dohodnul s bráchou, že počítač mu opět odnesu a že mě ho dá dohromady a pokusí se obnovit data na disku, co jsem měl zálohu. Kdyby se to nepodařilo, tak z "D" mého systémového disku by šlo obnovit asi 90% toho, o co jsem opravdu hodně stál – e-maily, fotky, rozpracovaný aktualizace na weby, nastavení z UT a přebraný vlastní dema z UT, jenž jsem chtěl vyexportovat do videa. Asi za tři dny jsem se od něj dozvěděl, jak už to bývá, jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Ta dobrá byla ta, že data na datovém HDD se podařilo obnovit. No obnovit – na jiném počítači byla data vidět.Ta špatná byla, že můj systémový HDD je na vyhození a nejde s ním už naprosto nic dělat.


 
 

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky