Hlavní nabídka
Když se dívám na různé "výhodné" slevy a akce na internetu, nedá mě to se k tomu nevyjádřit. Doba, kdy jsou věci z Číny jen šunt je dávno pryč. Ne že by se nenašlo zboží, jenž lze bez mrknutí oka za "čínský šunt". Ten stále existuje. Nicméně bychom se hodně divili, kdyby zmizelo všechno, na co sáhla ruka čínského dělníka či dělnice. Zvláště těch moderních věcí, jako jsou počítače, mobily, televize, ale i oděvy, boty a další minimálně čísnskou továrnou prošly. Jedna z mála vyjímek jsou potraviny. Ale ani ty často neoplývají kvalitou, i když jsou z Evropy.
Spousta lidí třeba na Aukru přeprodává věci z Číny. Slepě opíší parametry zboží a vůbec jim nevadí, že píší nesmysly. Kdyýž se na to jako člověk zběhlý v nakupování přes takové klasiky jako je americký eBay, čínský DealXtreme apod. podívá, zjistí, že pokud si to od daného člověka koupím, tak zaplatív v lepším případě 2x tolik co přímo v dříve daném eshopu. Neberu jim právo to dělat. Přihodí si většinou přiměřenou marži a poštovné. A právě to poštovné tu cenu často úplně zabije, jelikož u nás je stále dost oblíbená dobírka a ta často převýší cenu samotného zboží. Na eBay a Dealxerteme mají hodně často poštovné zadarmo, či vyjímečně 1-
K nakupování v zahraničí a i na Steamu se velmi hodí PayPal. Steamem se ale v tomto článku zabývat nebudeme. Něco jako dobírku tam neznají. Je to pohrobek bývalého Československa. PayPal kromě ochrany zákazníka má i tu výhodu, že obchodník nemůže na vaši platební kartu. Co více, PayPal lze provozovat úplně bez platební karty a v extrémním případě i bez účtu v bance. Úplně klasický způsob je napojení platební karty na PayPal. Něco nakoupíte a PayPal vám strhne danou částku. Další způsob, co používám i já, je že žádnou platební kartu zavedenou na PayPal nemám a když si chci něco koupit, dobiju si kredit přes platební bránu PayPalu a internetové bankovnictví. U některých bank je PayPal nabit během pár minut (např. Raifaizenbank), u některých musíte čekat do rána příštího dne (např. Česká spořitelna). Další způsob, je prostě poslat danou částku na správný účet, jenž je v PayPalu uveden a do poznámky uvést dlouhé dlouhé jedinečné hausnumero, jenž zde supluje náš variabilní symbol. Poslední varianta, ale značně drahá a nepružná, je poslat peníze na účet složenkou se zmíněným identifikačním číslem v poznámce. Poslední variantu bych nedoporučoval. Založit si PayPal zvládne prakticky každý. Existuje řada návodů na internetu jak na to. Pro nákupy v zahraničí považuji PayPal za nezbytnost. I u nás jsem narazil na pár společností, u nichž můžete platbu přes PayPal využít. Já jsem zatím narazil na prodejnu elektrosoučástek GES a poskytovatele hostingu, domén apod. Forpsi. Pokud nakupojete více položek v cizí měně, vyplatí se si převést celou částku do dané měny v PayPalu naráz. Tak dostanete lepší kurz, než když budete mít vklad v korunách a platit budete třeba v dolarech. Převádět nemusíte, konverze z korun na dolary se provede automaticky,ale kurz je v několika malých částkách horší, než v jedné větší. Těsně před konverzí vám PayPal ukáže, kolik ze zvolené částky dostanete druhé měny. Až pak můžete potvrdit konečnou konverzi. Doporučuji ji dělat z rozmyslem, jelikož menší částky ( např. 100 Kč) můžou několika konverzemi klidně ztratit i 50% své původní hodnoty. Aby PayPal zakral horší kurzy, udává při převodu vždy např. kolik dostatnete dolaru z 1 Kč. Takže na vás vybafne částka 1Kč = 0,0374534$. Nikoliv přehledný bankovní kurz. ten bývá tak o 1-
Co jsem zjistil, ač jsem čekal přesný opak, tak čísnský obchodníci jsou až na vyjímky velice ochotní, zdvořilí a snaží se, aby byl jejich zákazník spokojený. Přesný opak, kdy jsem nakupoval v EU či USA. Tam to s ochotou moc nepřeháněli a většinou si nechali poštovné i řádně zaplatit. Proto raději beru od čínských obchodníků. Aby si člověk nanaběhnul, tak považuji za podmínku, abych od nějak nakoupil, aby měl minimálně 10 000 provedených obchodů a měl alespoň 98% spokojenost zákazníků. Pokud dané zboží hodně chci a není to moc peněz tak do 10$ ( cca 250 Kč), tak občas zkouším i obvhodníky s 97%. Níž ale nikdy nejdu. Každopádně si hládám termín, kdy PayPal, jenž výhradně při platbách přes internet, má ochrannou lhůtu (tuším ) 42 dní proto, aby se čloivěk ozval, že zboží nedostal, bylo vadné či jiné a PayPal obchodníkovi peníze zpětně strhne., takže o ně nepřijdete. Velkou výhodou se mě jeví například u DealExtreme to, že pokud je zboží do 15$ a dorazí vadné, zboží vracet nemusíte, stačí jen nafotit obállku a vadný výrobek a oni vám pošlou nový. Zdarma, bez dalšího papírování. Pokud je nad 15$, tak ho už musíte poslat zpátky. Proto kupuji věci nad 15$ zřídka a jen když vím, že to za to stojí. Navíc velký nákupy se mohou prodražit i díky správním orgánům České republiky. Tuším, že za zboží nad 30 Euro se platí DPH 22% a nad 150 Euro i clo, jenž je u elektorniky 3%. Za celní řízení se platí asi 100 Kč a pokud si to neoběháte sami, tak za vyřízení české poště zapaltíte dalších 100 Kč. Zase na druhou stranu, otvírací celího úřadu jsou tak "šikovné", že ani pražáci nemají ji bez dovolené vystihnout. Mají totiž otvírací dobu stejnou, jako bývá běžný človek v práci. O přespolních ani nemluvě.
Některé eshopy jdou an tyto omezení fikaně. Na některém webu si dokonce můžete určit, jaká částka má být uvedena na faktuře, jenž poputuje s balíčkem. U jednoho webu jsem narazil na závan geniálního podvodníka. Koupíte si věc, jenž je hodně přes limit. Obchodník ji virtuálně rozdělí na dvě a obě pochopitelně musíte zaplatit. Tu s požadovaným zbožím dostanete, tu druhou, kde je "doplatek" nikdy. Jde jen o vnímavost celníků, zda vám na to skočí, či ne. Pokud budete kupovat v zahraničí Harleye a budete tvrdit, že jste ji koupili za 10$, můžou vám celnníci vyměřit clo z ceny obvyklé, jenž je pochopitelně výrazně vyšší, než vykazovaná. Pokud rozdíl vykazované a reálné ceny není do očí bijící, tak se celníci většiinou spokojí s výpisem z účtu.
Každou chvíli vydím na nějakým slevovým serveru v "akci" nějaký výrobek, jenž je i po "slevě" mnohonásobně dražší, než v čínském obchodě. A to do toho nepočítám poštovné, jenž ji v drtivé většině daný obchod započítá. Některé eshopy běžně nabízejí čínské zboží za mnohonásobek toho, co stojí v Číně. Prodají jeden kus a dalších deset mají zaplaceno. Tady ale funguje naše právo a ač si připlatíte, tak vyjma Aukra jste planě chráněni a máte nárok na reklamaci. Specielní sorta jsou prostředníci. jejich stránky se tváří jako eshop. Některé jsou v podstatě přímá kopie nějakého čínského eshopu. Problém je v podmínkách. Tento web, ač se na první pohled tváří jako eshop, není eshopem jak by se mohlo zdát. V dlouhých litaniích, jenž se musí odsouhlasit, ale málo kdo to čte se v podstatě uvádí, že nakupující požádal prostředníka, aby pro něj nakoupil v zahraničním eshopu a zboží mu dodal. Nutno přiznat, že často za ručnou provizi a nezřídka si započítá i poštovné. Jenže tady je ten háček. Jelikož je jen prostředník, tak výsledek je ten, že pokud chtcete zboží reklamovat, tak ne u prstředníka, nýbrž u daného zahraničního obchodu, kde prostředník vaše zboží nakoupil. Takže lidí, co si u něja nakoupí v domění, aby si ušetřili starosti s případnou reklamací si neušetří nic a navíc zaplatí provizi a často i poštovné, jenž je z daného zahraničního eshopu často zdarma. Dle zákona to není podvod, jelikož není starostí prostředníka, že nečtete obchodní podmínky pozorně celé, ale i tak mě to přijde, že to je na zákazníka víceméně bouda.
Pozn. Mám několik ověřených zahraničních eshopů, kde vcelku pravidelně nakupuji. Pokud budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla, jenž jsou v závěru odkazů popsány, jsou nákupy bezpečné.
Jako příklad zde uvádím 3D papírové brýle od Google. Není to nic světaborného. Kartonová skládačka se dvěmi plastovými čočkami průměrné kvality a pár kousků suchého zipu, jenž je opatřen pro aplikaci samolepící páskou. Do smartfonu nahrajete volně stažitelnou či placenou patřičnou aplikaci a mobil vložíte do brýlí. Jedná se ojednoduchý způsob, jak si vyzkoušet za pár korun virtuální realitu pomocí vašeho smarfouna.Více o nich se dočtete například zde. Dají se koupit za 42 Kč, ale i skoro za dvacetinásobek.
Ale ani nákup v čínském obchodě nemusí být nutně výhodný -
Původní cena 726 Kč
Po slevě 672 Kč
Poštovné zdarma