Speed's page

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Speed's page > Články > Ostatní > Díry a jámy_________duben 2006 (02/07)

Články > Ostatní
 

 
 

Znáte to. V Pohodě si jedete a najednou rána jak z děla. Právě jste projeli tomu, čemuž říkají silničáři výtluk. V nejlepší případě se nic nestane. V horším ohnete ráfek, či pokud máte opravdu smůlu, a díra byla tzv. na kolo, tak máte ohnutý rameno polonápravy tak, že auto je zralý na odtahovku. Člověk, jenž bude tvrdit, že neví co je to nekvalitní silnice či záludná díra za zatáčkou, asi po našich silnicích nejspíš vůbec nejezdil :o)

Kdyby šlo sem tam o nějakou malou nerovnost, ale to co jsem viděl už několikátý rok, když jedu za kamarádem k Litomyšli, ve Vysokém Mýtě v postatě na hlavním tahu, tak to zůstává rozum stát. Silnice je pokryta výtluky zvláště na hranici města tak hrozným způsobem, že je nemožné se všem vyhnout. Rozlohou nepatří k největším, avšak hloubku mají odhadem přes 5cm a ostré hrany jim taktéž nechybí. Tyto díry naštěstí nejsou tak záludné za dobrého počasí jako jedna nedaleko mého bydliště. Je to lavor o rozměrech asi metr na metr a hloubkou kolem 15 centimetrů. Pokud o něm nevíte a nejedete zrovna krokem, budete rádi, že z něj ještě vyjedete. Jezdila přes ní autobusová linka a ač jsem napínal oči, cože to vlastně projíždí za jámu, nebylo vidět prakticky nic. Díky krásně zaobleným hranám je pro běžného řidiče neznalého situace prakticky neviditelná. Naštěstí tahle "past" je již zrušena, jelikož v současné době je ulice rozkopaná a jediná památka na ní je
v současné době propadnutý obrubník.


 

v oblasti stavby nového kruhového objezdu trčely do původní úrovně vozovky kanály a to tak šikovně že asi 1/2 úseku mohlo projet pouze jedno auto. Navíc právě tímto úsekem šlo projet maximálně krokem, jelikož velké kameny trčící ze dna bývalé silnice si v každém vyvolávaly respekt.

Na řidiče ovšem nečekají jen klasické díry a výmoly. To že přes přejezd přes jenž jedete poprvé nejedete rychleji než krokem, ví už dnes malé dítě, avšak i kanál, jenž je věc vcelku známá svou nerovností vůči vozovce může velkou dávku překvapení připravit chybějící poklop. Zatím se mě to stalo dvakrát. Jednou už velmi dávno jsem viděl jak zničehonic podklesla Tatra a podruhé jsem ho se štěstím minul na tříproudé vozovce. Já jsem jel v úplně levém pruhu, otevřený kanál byl na dělícím pruhu mezi pravým a středním jízdním pruhem. A aby si to řidiči náležitě "užili" ležel poklop z milého kanálu v pravém jízdním pruhu.

Na českých silnicích vás může překvapit ledacos. Třeba pytel cementu, prkno, traverza či další předměty jenž někdo ztratil a ještě nestihnul sebrat, či si toho vůbec nevšim a jel dále. Několikrát jsem v Praze potkal auto, jemuž jsem začal přezdívat "večerníček". První známkou, že ho dojíždíte je ta, že se po silnici válí mraky papíru. Když se přiblížíte na dohled, tak uvidíte, že každou minutu vyletí z jeho špatně zabezpečeného nákladu kus papíru a vesele lítá mezi auty.


 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 Nejenom na klasickou díru lze narazit na našich silnicích. Na jednu ze silničářských specialit jsem narazil na obchvatu kolem Hradce Králové. Tenkrát Tam frézovali vozovku. Ne však klasickým způsobem. Jak pokládali asfalt, vznikal asi každých 10 metrů spoj mezi starým a novým asfaltem. Ten se časem rozrušil a právě ten byl předmětem opravy. No představte si, že jedete po tomto okruhu, jenž může mít tak něco kolem 3 kilometrůa každých 10metrů máte vyfrézovaný 20 cm široký pruh s ostrými okraji.

Další neméně obvyklou specialitou je, že silničáři vyfrézují různé tvary na silnici, dají z každé strany pozor hrboly a nechají to pár dní uležet. Další specialitu připravili silničáři při stavbě kruhového objezdu v Chlumci nad Cidlinou. To že sem sjel z asfaltový silnice asi o 30 centimetrů níž na necelých dvou metrech mě ani moc nepřekvapilo. Co mě však dostalo a vyjasnilo záhadu obrovské kolony automobilů až do nedalekých Lovčic byla ta skutečnost, že po snížení vozovky


 Zatím nejhorší silnici, po níž jsem jel byla (naštěstí je již spravená) ulice v Jaroměři. Tato silnice měla blíž k tankodromu, než k pořádné silnici, jenž vede mezi domy. Silnice byla z kostek
a připomínala vlnobití. Místy byly výškové rozdíly i 20cm. O kanálové klasice ani nemluvím. A aby toho nebylo málo, připravil tento úsek ještě jedno překvapení a to chybějící kostky. No oni tak úplně nechyběli, jelikož je kdosi vypáčil i vcelku velkých skupinách a poházel je po silnici a přilehlém chodníku.


P.S. Fotky berte jen jako ilustrační. Tyto se vyskutují na našich silnicích v hojném počtu a narazíte na ně téměř na každém rohu. Trochu "lepší" díry naleznete ve fotogalerii zde.

 
 

 
 
 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky