Speed's page

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Speed's page > Články > Ostatní > Ohňostroj 1/2_________prosinec 2003

Články > Ostatní > Ohňostroj
 

 
 
 
 

 
 

Již několikátý rok používám na silvestrovský ohňostroj místo klasických raket kulové pumy. I letos tomu nebylo jinak. K tomuto závěru mě dovedla jak finanční stránka věci tak i bezpečnost poté, co puma letí vzhůru. Úmyslně říkám, že poté, co puma letí vzhůru. Kulové pumy jsou totiž při skladování a při přípravě na odpal náročnější, než klasická raketa.

Tento popis je určen jen pro plnoleté, jelikož nezletilí nemají mít k odpalování kulových pum přístup. Uvedené informace, ač sbírané již přes deset let, můžete použít pouze na svoje vlastní nebezpečí, jelikož se nemusí plně shodovat s oficielním návodem k obsluze, jenž musí být dle zákona uveden na krabici či vložen na lístku uvnitř krabice v českém jazyce.

Příklad návodu:

Návod CZ: Moždíř upevnit venku na volném prostranství kolmo vzhůru. Případné zbytky z předchozího výstřelu důsledně vysypat. Kulovou pumu vložit do moždíře až na dno. Zapálit zápalnici a odstoupit nejméně 10m. POZOR!!! Při manipulaci se nenaklánějte nad ústí moždíře, ani nepřipusťte, aby nad jeho ústím byly jakékoliv části těla, či jiná překážka. Používejte pouze originální moždíř. Při selhání počkejte cca. 20 minut, poté kuželovou pumu rozmočte ve vodě. Použitý výrobek zlikvidujte s běžným komunálním odpadem. DBEJTE NA ZVÝŠENOU OPATRNOST!!!

Solidní firmy uvádějí i toto:
Dovozce: Pyrco s.r.o.
Č.r. - 115/02 * Třída II.
Vyrobeno 8.2003
Spotřebujte do 31.1.2007
Prodejné od 18 let

 
 

Můj klasický odpal rakety probíhal tak, že jsem si vzal vysokou láhev, postavil jsem ji na vhodné stanoviště. Poté jsem ještě několika velkými kameny pojistil stabilitu láhve. Následně jsem do ní nasunul raketu, zapálil a urychleně se vzdálil. Základní potíž s raketami je ta, že žádná láhev není dost vysoká tak, aby (kromě opravdu malých raket) stála ve vzpřímené poloze. Vždy je více či méně šikmo. Zvláště u velkých raket může odchylka od ideální svislice nabýt příliš velkých hodnot. Toto se mě stalo před lety, kdy velká raketa byla nakloněna v lahvi vcelku mírně na stranu. Po startu, kdy byla kryta před větrem stromy se sice téměř narovnala, ale nad stromy se dostala do silného větru, jenž se u země zdál slabý a raketa nabrala díky tomuto téměř vodorovný směr. Kdybych ji pouštěl v zástavbě, zcela určitě by skončila u někoho na balkóně. Takto vybouchla neškodně nad rybníkem. Kromě finanční výhody (jedna kulová puma vyjde levněji, než raketa se stejně velkým efektem) je také to, že kulová puma má minimální plochu, do níž se může opřít vítr a už vůbec nemá žádný stabilizátor z špejle či latě, pomocí níž by ji mohl vítr silně odchýlit ze směru. Jedna z výhod pum je také ta, že po odpalu se papírový obal roztrhá a nikde se neválí celkem zachovalá trubka rakety s latí.

Kulové pumy se prodávají ve velikostech 45mm a 60mm. Krabice pro 12 kusů 45mm kulových pum má rozměry cca 30x15x10 cm. Někdy jsou na boku krabice barevné fotografie efektů. Prodávají se pod různými obchodnímy názvy (Čertovy prdy, Baronovy koule, Legie apod. Vždy však na krabici je dodatečný nápis, že se jedná o kulové pumy)Světelný efekt menší pumy se vyrovná efektu rakety ceně kolem 50Kč, ta větší se bez problémů vyrovná či ji i předčí raketu v ceně kolem 120Kč.  Avšak jako vždy nic není bez vady. Jedna vada spočívá v tom, že se prodávají minimálně po 6 kusech, standardně po 12 a vyjímečně po 18 či 24 kusech. Cena jedné pumy v balení po 12 kusech vycházela letos (Silvestr 2003) pod 20Kč (za kus) tj. kolem 200Kč za balení o 12ks a velká byla k mání asi za 37Kč (za kus) tj. kolem 450Kč za balení s 12ks. Menší jsou vždy koule s válcovým výstupkem, velké mohou být i válcové s plastovou čepičkou, avšak taktéž s malým válcem na spodní straně.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky