Speed's page

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Speed's page > Lanpárty > Jak na lanpárty__________prosinec 2008

Lanpárty
 

 
 
  • V prvním řadě Vás musím varovat, že pořádání lanpárty rozsahu 20 - 30 lidí, je věc ošidná, nevděčná a náročná na čas a často i soukromé finance.


  • V prvním řadě si musíte uvědomit, kolik lidí opravdu přijede. Zda jsou to dobří a spolehliví kamarádi, či známí z internetu, jejž jste některé vůbec nikdy neviděli či jen letmo někdy u jednoho piva v hospodě. Jelikož v tomto počtu lidí se těchto akcí zúčastní spíše druhá skupina, musíte být ohledně počtu účastníků spíše pesimista. Pokud děláte akci pro mládež ve věku kolem 18 let, musíte počítat s velkým počtem odpadlíků. O dost lépe je to se skupinou osob kolem 30 let, jejž však v drtivé většině nemají čas na podobnou akci, avšak pokud přislíbí, tak přijedou.


  • V mé skupině se účastníci pohybovali především kolem 20 let. Výkyvy byly od 15 do 45 let. Pod 15 let není dobré na podobné akce někoho brát bez doprovodu, jelikož pak za něj automaticky jako organizátor přebíráte zodpovědnost. Organizování lanky v jednom člověku je docela honička, takže doporučuju dotoho zapojit více lidí. Pokud Vám přibude na krk ještě hráč bez občanky, tak si jen říkáte o problémy. Moje skupina hráčů (15-40 let s převahou kolem 20), měla velmi vysokou ztrátovost. Na moje lanky jezdilo kolem 20 lidí. Před každou akcí jsem oslovil cca 100-200 lidí. Z nichž o ní uvažovalo tak 1/2 a asi 1/4 z tohoto počtu tvrdila, že pojedou. Skutečnost je taková (u mé skupiny hráčů), že z těch, co tvrdí, že pojedou, přijede přibližně 1/3.


  • Pokud jste udělali masivní reklamní kampaň na internetu, kde se tito hráči scházejí (fóra, icq, kanály na IRC apod.), je nejvyšší čas zajistit odpovídající místo. Jelikož s prodlužující dobou akce se snižuje počet účastníků či účastníci se rozmělní mezi jednotlivé dny, jelikož ten může jen od začátku do poloviny, druhý zas od poloviny do konce a třetí až od druhého dne do předposledního, je asi nejlepší dělat akce na víkend. Pokud uděláte akci jen na jeden večer, počítejte s tím, že účastníci, jenž to mají dál více jak cca 20km prostě nepřijedou.


  • Na podobné akce jsou ideální tělocvičny, sály v hospodách či třídy ve škole nejlépe o prázdninách. Pokud jste z velkého města (jako já) budete se muset rozhodnout mezi dvěma druhy akce. Buď v místě, ale počítat s tím, že akce vyjde dráž a nebo , jak jsem to praktikoval já, najít nějaký prostory mimo město někde na vesnici. Oboje má svoje klady i zápory. Město má výhodu v tom, že často přijedou lidi i na den, co by jinak nepřijeli. Druhá strana mince je ta, že pokud se akce někomu nebude líbit, není pro něj problém se za pár hodin sbalit a zmizet. Druhá varianta má nevýhodu v horší dostupnosti. Ale má to i své výhody v tom, že se očistí zrno od plev a to tím, že přijedou jen ti, co o to mají zájem a nezmizí při prvním polevení euforie. Bývá to i proto, že domů to můžou účastníci mít i přes 150 km. (Mým nejvzdálenějším účastníkem byl člověk, co přijel ze vzdálenosti cca 600km.)


  • Výhoda pořádání lanky ve městě jsou malé náklady na dopravu. Do vesnice to bývá výrazně náročnější. Jak časově tak i finančně. Město má jednu nevýhodu a to jsou ceny, jež mohou hravě překročit při ceně za den cenu za celou akci na vesnici. Obrovskou výhodou je správce či hospodský, se kterým se dá domluvit na paušál na člověka. Pokud takový žádný přístupný člověk není, tak se musíte dohodnout na nájmu za den. K tomu se pak většinou připočítává elektřina a voda. Pokud budete platit pevný nájem za den, plus spotřebovaná elektřina apod., o trochu víc to zamlží, kolik přijede lidí. Pokud jich přijede míň, než se očekává, cena na účastníka díky tomu naroste a může to mít vliv na zkrácení pobytu účastníků na akci. Pokud máte prostory, kde toto lze pořádat vlastní, ušetříte si mnohé problémy, ale ne všechny prostory mohou vyhovovat. Viz níže. Já měl s hospodským dohodnutý 100Kč/den a člověka a 100Kč/den za sál. Řešil jsem to tak, že jsem vybíral vstupný + poplatek za den, ze kterého jsem slevoval za svitche či servery, platil výdaje s pořádáním akce, ceny do turnaje a zmíněný nájem. Ač to bylo možné, nevyhýbal jsem se platbě za osobu a den a platil jsem jako každý jiný účastník (což byla možná blbost :p).


  • Pokud jste si našli vhodný prostor za rozumné peníze (např. jsem narazil na sál v sokole, kde chtěli 200Kč za hodinu a nebylo tam kromě WC vůbec nic), tak je dosti důležité, aby místo splňovalo několik dalších podmínek. Jedna z věcí, na co jsem často narazil jako na problém, bylo, že v daném sále budou lidi 24 hodin. Nedokázali si představit, že by nás tam nechali bez dozoru a nikoho, kdo by nás tam mohl hlídat 24 hodin denně neměli. Další nutná věc jsou celodenně přístupné WC a přístup ven z budovy či alespoň na chodbu. Přístup ven z budovy, či alespoň na chodbu je důležitý pro kuřáky. Není nic horšího, než utápět drahé PC v oblacích kouře. Některé sály jdou větrat špatně a některé dokonce vůbec. Proto maximálně omezte či nejlépe zakažte kuřákům kouření na sále.


  • Dalším problémem bývá dostatečný počet kvalitních stolů. Nemusí být až tolik kvalitní (účastníci si budou muset přivést podložku), ale důležitá je jejich velikost. Není nic horšího, než sedět dva u středně velkého stolu nebo u stolku připomínající konferenční stolek a po usazení monitoru a klávesnice (vlastní PC na zemi) zbude pro myš nepoužitelná plocha 10x10cm.


  • Dosti podceňovaným hlediskem vhodnosti místa jsou jističe. Dnešní počítače, ač hodně hráčů používá dnes LCD monitory, jsou nenažrané stroje, žádající čím dál víc elektřiny. Pokud budete hrát nějakou novější, hardwarově náročnější hru, či počítáte s tím, že si lidi přivezou výkonné stroje, tak v ideálním případě, že na větvi jističe nebude naprosto nic jiného, než PC hráčů, zapojíte na jeden okruh maximálně 8 počítačů. Praxe je však taková, že na okruhu je vždy něco připojeného, co nelze odpojit a tak na jeden standartní okruh lze připojit počítačů tak 5. Z toho vyplývá, že pokud budete pořádat akci pro 20 a více lidí, je 3-fázový přívod nezbytnost. Tyto přívody se vyskytují ve dvou velikostech. 16A a 32A. Velikosti jsou jak elektrické, tak i fyzické. Navíc ponovu je tato zásuvka 5 kolík a postaru 4 kolík. Takže je dobré si zjistit, co tam vlastně mají. Rozbočku ze 400V na 3 vývody po 230V není složité vytvořit pro kohokoliv znalého elektriky. Já jsem si toto vyrobil z truhlíku na kytky v celkové hodnotě asi za 1500Kč :o) 16A toho příliš neřeší, ale s vědomím, že na přívodu budou jen PC účastníků a s kombinací klasických 230V zásuvek se to dá zvládnout. Důležité je i také to, aby jste měli v průběhu akce k pojistkám přístup. Dále je nutné zakázat, či alespoň maximálně omezit používání spotřebičů jako jsou rychlovarná konvice, přímotop či plotýnkový vařič.


  • Všechny tyto spotřebiče mohou způsobit kolaps akce tím, že jimi vyrazíte pojistky nejen ve skříni v objektu, ale třeba i někde na sloupu, kam není přístup a hlavně nevíte, kde je. V případě, že dojde z jakéhokoliv důvodu k vypadnutí pojistek, musí drtivá většina účastníků svoje PC vypnout a nejlépe vytáhnout i z napájení. A po nahození jističe postupně zapínat. Mám zkušenost, že po vypnutí proudu a jeho opětovném nahození shodilo 12 dnes slabých PC 150A jistič. Na pojistky se nejen zeptejte, ale i si je nechte ukázat. Narazil jsem na mnoho lidí, co "věděli" co tam mají za pojistky a kdybych se tam nebyl na ně podívat, tak akce by nejspíš skončila fiaskem, jelikož by akci neutáhly. Dejte si především pozor na staré černé jističe, jenž mívají za léta používání vyhřáté pružiny a dost často vyhazují už při 1/2 proudu, než je na nich uvedený jako jmenovitý.

 
  • Když máme z krku elektriku, zaměříme se na okna či jim podobné otvory :p V zimě se to tolik řešit nemusí, ale zato v létě je to jeden z problémů. Tou je možnost větrání (k oknům by měl být přístup) a pak co s denním světlem. Pokud můžete všichni sedět čelem ke světlu, nemáte vyhráno. Pohled na monitor s aurou ze slunečního světla není rozhodně příjemný a ani zdravý pro oči. Většinou však je nutno využít každý kousek sálu a tak někdo musí sedět zády k oknu a proto na monitoru, díky dennímu světlu, neuvidí nic. Proto potřeba si ověřit, jak lze okna zastínit. Zda jsou na oknech těžké závěsy, jenž dostačují, či si budete něco muset přivést. Potřeba je dohodnout, čím lze na okna stínící materiály přichytit a současně způsob, aby nebránil větrání. Občas se stává, že světlo veřejného osvětlení šajnuje do místa akce a proto je občas nutné stínit i v noci.


  • Někteří lidi jsou hodně odolní, ale většina si ráda při akci alespoň pár hodin pospí. Proto se organizátor musí zamyslet nad tím, kde udělat na sále spací koutek. Existují pak ještě dvě krajní řešení. Jedno, ideální, ale ve většině případů nereálné je samostatná místnost mimo sál, kde se hraje. Je to sice ideální stav, ale přibude problém, jak zajistit kuřákům přístup ven a současně bezpečnost počítačů, jenž jsou v době spánku hráčů bez dozoru. Opačný extrém je spaní přímo na sále přímo pod počítačem. Tady relativně odpadá problém s hlídáním počítače, ale hluk od ještě běžících počítačů a chození lidí po sále moc ke klidu na spaní nepřidá. Navíc při nacpaném sále může být problém kam se židlí. Chůze např. na cigaretu či na WC potemnělým sálem se spícími účastníky na každém volném kousku podlahy nemusí být taky optimální.


  • Další věc co by se měla řešit a účastníky na to upozornit, je stravování. Víkend se dá přežít z vlastních studených zásob, či si zajít do blízké hospody. Ať seto bude řešit jedním, nebo druhým způsobem, je na to vhodné účastníky upozornit. Doporučuju zjistit, jak má v době akce otevřeno nejbližší samoobsluha či hospoda. Aby se pak nestalo, že se naplánuje jídlo v hospodě a ona o víkendu nevaří. Při hromadném opuštění sálu někam do hospody je vhodné mít od sálu klíč a ten za posledním účastníkem zamknout. Hodnota věcí účastníků na sále se může klidně pohybovat i přes půl milionu.


  • Dále je třeba si rozmyslet rozmístění stolů. Nejlépe tak, aby za zády hrajících účastníků bylo minimálně 1,5m prostoru, aby při pohybu lidí po sále nenastávalo zakopávání chodících lidí o židle lidí jenž hrají. Stoly je také nutno umístit s ohledem na tahání kabelů. Opět je nutné minimalizovat místa, kde se bude chodit přes kabely. Pokud je to možné, je dobré kabely přichytit k podlaze např. lepící páskou, aby o ně lidé nezakopávali. Při podobné akci počítám s tím, že každý účastník si přiveze prodlužovačku s minimálně třemi zásuvkami. Dvě použije na počítač a třetí slouží k zapojení sousedícího hráče. Je tu však již zmíněný problém s tím, že na jednu prodlužovačku by se mělo v optimálním případě zapojit maximálně 5 počítačů. Proto je potřeba zajistit i napájení počítačů, jen ž nejsou poblíž zásuvek. Na toto se ideálně hodí bubny s kabelem. Většinou stačí i krátké, 15m dlouhé. V případě nouze, kdy to sice jistič vydrží, ale na jednou kabelu je 8 či dokonce více počítačů, je třeba zkontrolovat, zda kabel nehřeje. Pokud by nebyl jen vlahý, ale teplý či dokonce horký, hrozilo by jeho rozpadnutí a zatavení vidlice do zásuvky ve zdi (což se nám na jedné akci povedlo). Zde je ještě vhodné podotknout, že kabel na bubnu snáší vyšší zatížení rozvinutý.


  • Pokud nemáte dostatek switchů, požádejte účastníky, aby je přivezli. Já jsem za toto či za přivezení druhého PC jako serveru dával slevu ze vstupného. Lepší je jich mít více, než méně. Není nic horšího, když člověk co ho měl přivést, ho nepřivezl, či dokonce nepřijel vůbec. Switche nesestavujte stromově, ale do linky. Původně jsem dělal centrální switch, na nějž byly připojeny ostatní switche, ale výsledek byl ten, že centrální switch byl beznadějně přetížený. Proto zapojujte switche jako korálky na nit. Je nutno počítat také s tím, že něčím se ty switche musí propojit a účastníci si vozí většinou kabely jen na připojení svého počítače. V případě velké nouze lze místo switchů použít huby, avšak ty mají tu nepříjemnou vlastnost, že LAN se výrazně dříve dá zahltit daty, než je tomu u switchů. Rychlost celé LAN se řídí její nejpomalejší součástí. Je sice pěkné, že máte 100Mb LAN, když jeden má nastavenou síťovku na 10Mb a tak i celá síť poběží jen na 10Mb.


  • Pozn. pro neznalé:Switch pošle data z konkrétního počítače do konkrétního počítače. Hub pošle data všem počítačů a jen ten, pro nějž jsou data určena, je přijme. Z toho plyne, že huby zatěžují LAN výrazně více, což je u hraní přes LAN jejich podstatná vada.


Lanku, co pořádá běžný člověk (bez sponzora) je takzvaná BYOC. Je to zkratka z Bring Your Own Computer jenž česky volně přeloženo znamená "přines si svůj počítač". Z toho vyplývá, že člověk si na takovou to akci musí zajistit odvoz autem. Proto je na organizátorovi, aby dohodl se správcem, kde se může parkovat. Osvědčilo se mě, že když účastníci přijížděli, tak opisovat si jejich registrační značky. Potom, když nějaké auto překáží a všichni jsou zabraný do hry, tak organizátor zajde za konkrétním řidičem a nezjišťuje, kdo s čím přijel a kdo od toho auta má klíče.

Jelikož většinou správce chce nájem i za den, co akce začíná, musel jsem vymyslet, jak tento poplatek vymoci z účastníků. Jenž logicky tvrdili, že tam jsou jen pár hodin, že nebudou platit za celý den. Nejlepší je, se na tom dohodnout se správcem a platit jen za konkrétní čas, ale tím však riskujete zvýšení ceny. Běžná praxe je platba za
den, ať je celý či nikoliv. Proto jsem byl nucen zavést platbu pro účastníky za 24 hodin. Platbu nájmu za první den jsem přičetl k ceně vstupného a tak jsem uspokojil obě strany. Jak účastníky, tak správce.

Po negativních zkušenostech s některými účastníky jsem zavedl zálohy na pořádek. Při příjezdu jsem vybral jistou částku, jenž jsem účastníkovi při odjezdu vrátil, či odečetl z ceny co měl platit za akci. Někteří účastníci po sobě zanechávali podestlané stoly drobky, papíry, sáčky či zapatlaný stůl. Tato záloha to vyřešila. Pokud by někdo přesto nechtěl po sobě uklidit (týkalo se to velkého nepořádku), tak jeho zálohu by dostal ten, co by to po něm uklidil. Ale nikdy jsem k tomuto nemusel přistoupit. Vždy si dotyčný nejpozději po upozornění uklidil sám.

Těsně před vlastní akcí doporučuju projít sál a podívat se na jeho stav a stav nábytku. Na případné poškození, či vady je dobré upozornit správce či nejlépe mu je ukázat, aby jste pak neplatili škody za někoho jiného.

Při vlastní akci je vhodné zakázat cokoliv sdílet a rozběhat DDC+ server, jenž se zapíná a vypíná dle potřeby, jak se hraje či nehraje, aby stahování dat zbytečně nepřetěžovalo místní LAN a nekazilo zážitek ze hry. Vhodné je též např. na webu o akci přenést odpovědnost účastníků za datový obsah disků na účastníky, či se prohlásit, že účastník se akce zúčastňuje na vlastní nebezpečí. V opačném případě by např. při poškození počítače jiným účastníkem by poškozený účastník měl právo požadovat náhradu škody po pořadateli, pokud by se nedohodl s tím, kdo ho poškodil, pokud by ov
šem toto bylo známo. Zatím jsem toto nemusel nikdy řešit a jsem tomu rád.

Tak toto je asi tak vše co bych mohl říct k pořádání menší lanpárty, avšak větší, než je pár kamarádů doma v bytě. Pokud se budete chtít na něco dalšího zeptat, tak mě napište. Na mé největší akci bylo téměř 40 lidí, takže s akcemi, kde je 150 lidí nemám naprosto žádné zkušenosti. A i já bych se do akci, kde je 50 a více lidí nepouštěl. To už vyžaduje zkušený tým. Takovou akci nemůže v žádném případě zvládnout jednotlivec, pro kterého je tento návod určen.

 
 

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky