Speed's page

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Speed's page > UT > UT a myš__________prosinec 2006

Unreal Tournament
 

 
 
  • Myš a zejména podložka je u začínajících hráčů mnohdy značně podceňována. Nemusíte mít hned myš či podložku za 1500Kč, ale nějaké základní vlastnosti by být rozhodně měla. Jedna ze zásadních vlastností myši je snášet velká zrychlení a to bez výpadků snímání. Pokud to Vaše myš zvládá, tím lépe. Nejjednodušší způsob jek si to ověřit, je tak, že si dáte na ploše windows kurzor asi doprostřed levé strany a prudce trhnete myší tak, aby jste ji dostali co nejvyšší rychlostí, jenž jste schopni vyvinout na druhou stranu monitoru - viz obrázek. Pokud kurzor skončí jinde, než zhruba uprostřed druhé strany monitoru, tak Vaše myš na hraní příliš vhodná není. Snímač myši přestal stíhat a začal vysílat zmatené informace, což je pro hráče nepřípustné. Po čase, až se ve hře zlepšíte Vám toto bude překážkou v dalším zlepšování. Může to být myší, ale i nevhodnou podložkou,

  • Myši, jenž Vám můžu s klidným svědomím doporučit, tak je od Logitechu (přiznávám, je to můj favorit, používám MX518) MX500, MX510 či MX518. Od Microsoft je to IE3 a IE4. Pro můj vkus tvarově obyčejné (Logitech má myší dotažené v ergonomii hodně daleko, ale bohužel pouze pro praváky) jsou myši od Razeru. Zato technickými parametry jsou asi to nejlepší, co se dá sehnat. Obecná nevýhoda u těchtovšech myší je cena. Počítejte s tím, že pokud si ji budete chtít pořídit novou, do tisícovky se nejspíš nevejdete.


  • Existují dva způsoby jak hrát. Buď podložku používáte, či ne :o) V případě, že používáte, tak Vám nejspíš ze začátku bude stačit ta nejobyčejnější na jakou narazíte. Pokud budete hrát jako já, tak těsně před přechodem na lepší podložku, tak počítejte, že ta vaše obnyčejná vydrží cca 2-3 měsíce a pak bude na vyhození. Jedna z věcí, co mě na levných podložkách hodně vadilo, bylo to, že mají tendenci jezdit po stole společně s Vaší myší. Proto jsem a nejen já, ji lepil či zatěžoval aby se nemohla pohybovat po stole. Druhá věc, co je spíš osobního názoru, je velkost podložky. Jsou víceméně stejně veliké. V drtivé převaze je to rozměr něco kolem 21x17cm. „Profi“ podložky jsou vždy větší. Jejich rozměry se pohybují od 30x21cm až do „rohožky“ o velikosti 50x40cm. Například já používám podložku, jenž má rozměr 44x33cm.


  • „Profi“ podložky se dají rozdělit na dvě skupiny dle povrchu. Jedna skupina je zaměřená na rychlý a druhá na pomalý pohyb. Rychlý pohyb je umožněn totálně hladkým a klouzavým povrchem podložky, jen je ještě často umocněn speciálním olejíčkem a myšími „bruslemi“. Myší „brusle“ není nic jiného, než kus specielní teflonové samolepky, jenž se lepí přes teflony na myši. Někdy se jim také říká mouse skates. Ty pak myší teflonové klouzáky chrání a navíc ještě více zlepšuje klouzavost. U většiny podložek se tyto „brusle“ hodí i proto, jelikož řada „profi“ podložek má povrch jenž působí jako velice jemný brusný papír a tím teflony na myši značně trpí. Naopak pokud použijete „profi“ verzi látkové podložky, jako mám třeba i já (Everglide Titan), brusle nutné nejsou. Moje a další látkové „profi“ podložky bych zařadil do skupiny s pomalým povrchem.

 
  • Pomalý není proto, že by vyloženě drhnul a myš se na ní pohybovala nějak extra pomalu, avšak zde nějaké tření je. Mě osobně vyhovuje právě pomalá podložka, jelikož pokud máte rychlou, musíte při domiřování vhodného cíle aktivně myš dobrzdit. U podložky s pomalým povrchem stačí polevit v síle a myš se zastaví. A také hlavně když zastaví, tak stojí. Když jsem zkoušel podložku s rychlým povrchem, tak i nepatrná síla myší pohnula a cíl se mě obtížněji zaměřoval. Ale jaký povrch Vám vyhovuje víte samozřejmě nejlépe sami.


  • Mít kvalitní myš je téměř nutnost, pokud chcete něco uhrát proti zkušenějšímu hráči, ale podložka je podle mého názoru už méně zásadní.  Další věc je nastavení myši ve hře. Tady už se zaměřím na UT99. Jelikož UT99 vyšlo již před delší dobou, tak nezná akceleraci myši ve WinXP. Mnohý ovladač ji vám umožní vypnout, ale UT99 tuto volbu ignoruje a stále Vaše míření ve hře akceleruje. V čem je ta akcelerace pro hráče tak nepříjemná? Jedná se o to, že když táhnete myší delší dobu, tak vlastní kurzor neustále zrychluje, ač Vy sami táhnete stále stejně rychle. Takhle zhruba funguje akcelerace kurzoru ve WinXP. V jiných, třeba Win98 a Win NT apod. tahle funkce není a nemusíte nic napravovat. Stejně tak v UT2003 či UT2004. V praxi pak když chcete zaměřovačem mířit plynule, tak musíte neustále nepatrně zpomalovat pohyb myši, aby se zaměřovač pohyboval stále stejně rychle, což je dost náročné. Tato akcelerace se dá natvrdo vypnout následujícím způsobem.


  • Do poznámkového bloku si napište:


Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USERPanel]
"SmoothMouseXCurve"=hex:00,00,00,00,00,00,00,00,00,a0,00,00,00,00,00,00,00,40,
01,00,00,00,00,00,00,80,02,00,00,00,00,00,00,00,05,00,00,00,00,00
"SmoothMouseYCurve"=hex:00,00,00,00,00,00,00,00,66,a6,02,00,00,00,00,00,cd,4c,
05,00,00,00,00,00,a0,99,0a,00,00,00,00,00,38,33,15,00,00,00,00,00


Poté uložte pod libovolným názvem a změňte koncovku *.txt na *.reg Nyní doporučuji si zazálohovat registry, či alespoň větev „[HKEY_CURRENT_USERPanel]„ , jelikož změna je v registrech víceméně nevratná a pokud by jste tu změnu provedli, tak je téměř nemožné ji vrátit zpátky. Ze zálohy to není problém. Tato úprava je relativně bezpečná, já sám si zálohu nedělá, avšak pokud by Vám tato úprava nelíbila, návrat bez zálohy bude hodně obtížný. Po provedení této zálohy poklikejte na tento soubor a potvrďte zapsání hodnot do registru. Po restartu Windows se Vám otáčení v UT silně zpomalí, ale zvyšte si senzitivitu myši jen trochu, jelikož i já používám senzitivitu 0,5 a otočím se o 360 stupňu asi na 65cm. To že se nevejdu na podložku je Vám asi jasné. Myslel jsem si, že přenášení myši v průběhu hraní je hrůza, ale dá se s tím hrát a odměnou je Vám pak o hodně lepší míření, než kdykoliv předtím, jelikož pohyb je teď naprosto stejný jako pohyb myši.

P.S. Znám pár hráčů, jenž Vás smetou a nepoužívají ani špičkovou myš či podložku a nemají ani vypnutou akceleraci. Špičkový hardware Vám pomůže, ale nevyhraje za Vás hru. Ač je UT akční hra, tak úplně bez myšlení a taktiky vyhrát nejde.

 
 

 
 
 
 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky