Speed's page

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Speed's page > Články > Já & PC & net > Nevýhody pořádání LAN__________listopad 2005

Články > Já & PC & net
 

 
 

....aneb proč nepořádat větší lanky.

 
 
  • Letos jsem pořádal již 3. ročník UT lanpárty. Jako každý rok, nic není bez problémů. Problémy se dají rozdělit na před lankou a po lance, jelikož zatím žádný zásadní problém při lance samotné zatím naštěstí nepřihodil. Před lankou je většinou hlavní problém s pronajímatelem a částečně s účastníky, jenž vymýšlejí i neuvěřitelný historky, proč nemůžou jet, či proč to nemůžou říct závazně. Po akci se zatím vždy našel někdo, kdo sice na akci byl, ale nejradši by platil co nejmíň, či nejlépe vůbec. A pokud se mu to povede, byť jen částečně, tak to musím zatáhnout já, jako pořadatel.


  • Před lankou se jedná většinou o zajištění vhodných prostor a po lance se jedná o placení. Všechny lanky měly problémy s místem. 2x jsem se ji pokusil uspořádat v hospodě u babičky, což pokaždé skončilo špatně. Proto jsem ji z míst, kde by toto mohl být (r. 2005) vyřadil nejspíš natrvalo. Tato hospoda je místního zemědělského družstva a pronajímá ji zájemcům co ji provozují s tím, že mají za povinnost vařit zemědělcům obědy. Těsně před první lankou nájemce skončil, nový nebyl a ochota zemědělců byla na bodě mrazu. Hospodu měli "zakonzervovanou" a čekali na dalšího nájemce.


  • Další rok už nový nájemce byl, ale i tak to nedopadlo. Chtěl jsem pronajmout velký sál, což zpočátku nevypadalo jako problém, ale pak si to rozmysleli s tím, že tam mají renovovaný parkety, že bychom je zničili. Což se mě zdálo jako podivné, zvláště, když se tam konají místní zábavy, kde se lidi pohybují podstatně víc, než to bylo v našem případě. A dámské boty na vysokém podpatku podle mého názoru způsobí mnohem více škody, než tenisky či pantofle. Další problém byl, že podle hostinského, jediný přístup na sál byl pouze přes výčep, což také nebyla pravda, jelikož velký sál má minimálně dva další boční východy, přímo ven. Další a už hodně krát omílaný problém byl, že nás tam musí někdo nepřetržitě hlídat a což k časové povaze lanky (nepřetržitě několik dní) není kdo. Přesto jsem se nakonec s hospodským dohod, že se to udělá v sále nahoře, jenž je 1/3 vůči tomu hlavnímu. No dobře, alespoň něco. Jenže následoval další podraz a daleko zákeřnější. Asi týden před lankou jsem si pro jistotu šel zkontrolovat, jaký tam, mají jističe (i když mě vždycky všichni tvrdili, že to vědí, ale zatím pokaždé se ukázalo, že jejich informace je mylná) a najednou jsem se dozvěděl, že to u nich být nemůže, jelikož mají exkluzivní smlouvu se zemědělcema a že budou v tom sále spát brigádníci a takže to mám zrušit. To, že tuto informaci věděl už několik dní a věděl i to, že se moje akce blíží, ale nijak ho to nepřimělo k tomu, aby mě tuto závažnou informaci sdělil, ač jsem mu nechal na sebe několik kontaktů a sestra bydlí cca 50m od této hospody a švagr tam chodí skoro každý večer. Nezrušil jsem to, ale přesunul do vedlejší vesnice.


  • Když jsem začínal zajišťovat třetí akci, tak jsem si říkal, že je to v pohodě, jelikož ten hostinský, tam kde to bylo posledně je pro každou srandu. Ale i tak to nebylo bez problémů. Termín lanky, jenž se měla konat opět na přelomu červenec/srpen, jsem s ním předběžně dohodnul někdy v březnu. Proto bylo jsem byl rozčarován informací, již jsem získal na počátku července, kdy jsem šel dohodnou termín pevný, že v době lanky bude na dovolený, jelikož mu dopadnul tábor pro děti. Tak jsem sháněl jiný místo. Sehnal jsem nakonec v sokolovně v Toušeni. Bylo to kousek za Prahou, avšak 2x dražší. Aby to nebylo zas tak jednoduchý, zavolal mě týden před vypuknutím lan , hospodský z loňského místa, že tábor padnul, že můžeme přijet. Na internetu jsem se všech zájemců zeptal, které místo preferují a z těchto informací se lanka uskutečnila v Toušeni. V Toušeni to bylo 2x dražší, ale hned za Prahou, druhé místo bylo levné, ale 150km od Prahy ve východních Čechách.

 
  • Konec lanky pro mě každý rok znamená ztrátu. Jelikož se snažím cenu lanky držet co nejníže, prostor pro manévrování s placením je minimální. Snažím se být tak slušný (nebo blbý? :x ), že ač akci pořádám, sám si platím vlastní náklady s lankou spojený, jako bych byl běžný účastník. Na první lance jsem prodělal nejvíc, jelikož jsem zajistil vše možné, ale využilo se toho pomálu. Druhá akce byla již prodělečná vcelku rozumě (cca 1000Kč) a podobně vypadá i letošní třetí akce. (Do tohoto prodělku nepočítám, co jsem zaplatil jako každý účastník.) Kolik nakonec prodělám, to ještě nevím, jelikož jeden účastník považuje poplatek, jenž všichni ostatní zaplatili, bez problémů, za příliš vysoký. Jelikož si vzal sebou málo peněz, tak jsem se s ním dohod, že zaplatí později. Místo toho, aby byl rád, že jsem mu to bez problémů umožnil, začal přemýšlet, jak na tom ještě ušetřit. Nejdříve tvrdil, že to zaplatí do konce srpna, ale pak to přesunul na září. Dnes je začátek listopadu a myslíte si, že se sám od sebe přihlásil nebo dokonce zaplatil? Jasně že ne. Zajímavé je, že ač jsem avizoval, že pokud bude lanka tam kde nakonec byla, že bude vcelku drahá., tak jeden z účastníků,. ač taky tvrdil, že radši dražší, ale u Prahy, divil, na kolik ho to přišlo. Říkal jsem, že to bude cca 2x dražší, než v místě druhý (loňský) akce a překvapivě jsem se dost trefil. Loni (2004) to vycházelo na 65Kč/den a letos (2005) na 135Kč/den (pokud byl člověk celou akci – pokud ne, vyšlo to o něco dráž). Poplatek se letos počítal ne jako loni a předloni z pevného poplatku za hlavu a den, ale z pevného nájmu a spotřeby elektřiny a tím pádem jsem nemohl, narozdíl od předchozích ročníků, dát pevnou cenu za den. Zase na druhou stranu mě jeden účastník řek, jestli by nemohl půjčit 200Kč na vlak a ty mě během dvou dnů přišly na účet.


  • Rok předtím (2004) se dva lidi šprajcli, že nebudou platit za ten den, co přijeli, jelikož (jak tvrdili) přijeli těsně před půlnocí. Uvěřil jsem jim. Když jsem se z akce vrátil a doma sepisoval report, tak jsem z poznámek zjistil, že nepřijeli o půlnoci, jak tvrdili, ale dokonce už před dvacátou hodinou. Další zapomněl zaplatit hospodskému to, že spal v posteli, což jsem měl na akci za jakýsi nadstandard, jelikož hostinský za to chtěl platit zvlášť a tak drtivá většina účastníků spala proto přímo na sále. Na první akci jsem čekal na smazání dluhu jednoho účastníka skoro celý rok. Pak si dluh odpracoval víceméně symbolickou brigádou u mě v bytě, jenž jsem rekonstruoval. Tenkrát (při první lance) si některý lidi mysleli, jak na tom vydělávám a když jsem jim řekl pravý stav věcí, tak se dost divili. Jelikož nejsem z těch, jenž se snaží za každou cenu snaží vykroutit z povinností, a snažím se jednat čestně a na rovinu. Z těchto a dalších důvodů tyto různé nedoplatky zaplatil vždy ze svého. To, že zařizováním takovýchto akcí strávím dost času a to často i v pracovní době (a tím "dráždím" svého vedoucího, že pořád někam volám, ač ze svého mobilu), beru jako samozřejmost.


  • Další akci bych vcelku rád udělal, ale začínám zvažovat, že tuto akci udělám víc privátní a tím i lépe zvládnutelnou. Pokud se k dalšímu ročníku odhodlám, pokusím se najít co nejlevnější prostory, a to i za cenu, že účastníků bude moci být třeba jen 15, místo toho, abych uvažoval o dvojnásobném počtu, jako minulé ročníky.  • P.S. Neberte toto jako stěžování, či výtku. Chtěl jsem, aby jste byli v obraze co znamená pořádat větší lanku. Lanku do 6-8 lidí zvládne dost často člověk i doma, ale 20+ lidí už přestává být legrace.

 
 

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky