Speed's page

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Speed's page > Články > Já & PC & net > Pátý počítač__________listopad 2013

Články > Já & PC & net > Moje kompy
 

 
 
 
 

 
 
  • Další upgrade přišel celkem nečekaně. Jako obvykle jsem vezl počítač ven za rodinou, kde trávím většinou vánoční svátky koncem roku 2012. Vozím ho jak kvůli sobě, tak i kvůli synovcům, jenž mají doma tak slabý počítač, že si na tom stěží zahrají deset let staré hry. Vše probíhalo jako obvykle, až do doby, kdy druhý den počítač ráno prostě nenaběhnul. Zkoušel jsem vše možné, ale bez úspěchu. Nakonec jsem vezl počítač po vesnici k člověku, co opravuje počítač sestře v práci a ten mě sdělil špatnou zprávu. Nejspíš odešla základní deska. Nebylo to až tak dlouho, co mě odešel zdroj. Tak ač svátky trvaly zhruba 14 dní, počítač byl k velké lítosti synovců funkční jen 3 dny.


  • Když jsem se vrátil do Prahy, tak jsem odvezl počítač bratrovi do firmy, aby se na to podíval pořádně, jelikož dotyčný chlapík u babičky na vesnici měl přece jen omezené možnosti. Další pokusy potvrdili, že je to opravdu deskou. Váhal jsem, zda mám koupit novou desku, ale nízké kvality anebo lepší, ale použitou. Slušný desky na patici 775 se v té době už nové nedaly sehnat. Času na zvažování jak se k tomu postavit jsem měl dostatek. Testování počítače se protáhlo na několik týdnů. Proto jsem si pořídil multimediální box Noontec A9, jelikož jak jsem zjistil, bez internetu to prostě není ono. I když k tomuto multimediálnímu boxu je jak klávesnice, tak i myš tak i tak je používání netu přes TV s ním dosti neohrabané.


  • Poté, co jsem měl jistotu, že základní deska je opravu mrtvá, rozhodl jsem se pro víceméně nový počítač. Počátkem jara jsem si pořídil novou desku, I5, 8Gb RAM, SSD HDD, novou DVR, jelikož nová deska neměla ide a WIn7 64bit. Tři HDD (2x2TB a původní systémový 640Gb) putoval do nasky, jenž u mě přibyla někdy na přelomu léta a podzimu 2012 pro účely činžáku, v němž bydlím. V nasce byly dva HDD v mirroru a tak jsem využil zbývající 3 volné pozice pro svoje HDD. S nelibostí jsem zjistil, že ač deska by měla být s mým chladičem od Noctua kompatibilní, technik ho tam nedal, jelikož se tam dle jeho názoru nevešel backplate pod základovku. Mě se počítač kompletně rozebírat nechtělo a tak tam mám klasický box, jenž je výrazně slyšet jen pár vteřin po startu, než začne být regulován.


  • Jelikož mě začaly zlobit přes 10 let staré repráky 4+1 od Creative koupil jsem dočasně nějaký stereo šumítka od Geniusu a i moje herní myš Logitech MX518 měla problémy s kabelem (asi nalomený drátek), dostal jsem od bratra nějakou obyčejnou žlutou myšku. Počítám, že oboje budu používat dočasně a pak si pořídím něco slušnýho. Měsíce plynou a zatím to "dočasně" vypadá ještě na delší dobu. I moje podložka Everglide Titan jeví známky opotřebení. Tak jsem si ji chtěl koupit tutéž novou, ale už se nevyrábí a ani žádná podobná. Tak ji zatím má stále a zatím není až tak "jetá" že by to vyžadovalo okamžitou výměnu a tak to neřeším.


 
  • Můj přechod na WIn7 přinesl problémy s programátorem na ATMegy, jenž jsem pořád nemohl vyřešit, až mě jeden kamarád upozornil, že Win7 vyžadujou podepsaný ovladače a to ten můj programátor nemá. Poté, co jsem nastartoval Win7 přes volbu "používat nepodepsané ovladače" či tak něco, programátor začal bez potíží fungovat.


  • Ještě na prázdniny, kdy jsem opět odvezl na 14 dní PC ven k babičce, jsem měl na svém účtu na Steamu asi 5 her. Tam mě PC opět zamrzlo a nechtělo naběhnout. Naštěstí pomohl reset biosu a od průseru mě možná zachránila skutečnost, že základovka má dualbios. Nyní, asi půl roku poté, se situace dramaticky změnila. Objevil jsem weby jako je www.humblebundle.com a jim podobné, kde se dá za pár korun koupit balíček her. Neberte to, když balíček několika, sice starších, ale pořád slušných her můžete pořídit za jediný dolar. Přitom se stačí podívat do českých obchodů a zmíněné hry tam často lze pořídit za 300Kč, výjimečně za obligátních 149Kč. Takže pokud je alespoň jedna slušná hra z kolekce většinou 4-5 her, tak to za ten dolar beru. I proto se rozrostla moje sbírka her na Steamu za dosti krátkou dobu přes 200 her. Občas jsem využil i akci na Steamu. Bez váhání jsem využil 75% slevu na Age of Empire 2 HD. Za 4,75 eura se mě cena zdála přijatelná. Navíc lepší grafika a maximum populace zvednutý z 200 na 500 obyvatel mě v tom jen utvrdil. Jelikož každou novou hru si chci alespoň vyzkoušet a jsem líný ji opět smazat, když ji nehodlám v nejbližší době hrát, zabírá složka "Games" obludnou velikost - necelý 1Tb.


  • V současnosti nemám na hraní tolik času. Můžu si za to jak sám, jelikož jsem svoje zájmy přesměroval i na jiné aktivity, než je počítač, tak i nové povinnosti okolo činžáku, v němž bydlím, tak i moje další potřeby, jako je třeba papírování s rozšířením mého na půdu, jenž jsem plánoval již před 9 lety, a tyto dny na něj konečně dochází.
 
 

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky