Speed's page

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Speed's page > Články > Já & PC & net > Třetí počítač__________červen 2003

Články > Já & PC & net > Moje kompy
 
 

 
 
 
 

 
 

Třetí počítač PIII700 - XP2500+

  • No, současný počítač (rok 2006). To je trochu zavádějící, když z toho, co jsem si pořídil jako další počítač zbyl (či nezbyl?) jen monitor, 3,5 mechanika a ještě na pár dní CD-ROM. Nějak kolem roku 2000 jsem nabyl přesvědčení, že ten počítač co mám mě nestačí a že potřebuju zásadní upgrade. Původně jsem uvažoval o upgrade, ale vlivem okolností z toho nakonec byl nákup úplně novýho kompu. Tento počítač měl ze všech tří počítačů asi nejrušnější historii. Do problematiky počítačů jsem za předcházejících 5 let celkem proniknul, a tak jsem udělal "výběrový řízení" firmy, od které jsem chtěl koupit počítač. V té době jsem oběhal asi 20 firem a s konkrétníma požadavkama jsem po nich chtěl, za kolik že mě tu konfiguraci postaví. Nakonec zbyly firmy dvě. Jedna celkem nová firma a jedna firma, kterou mě poradil známý, který mě stavěl předchozí počítač a kde byl obchodníkem náš společný známý jak jinak než z bývalého klubu osmibitů. Ten mě dal dobrou nabídku a já spěchal za druhou firmou, jelikož mě nabídli, že mě to seženou totéž o 1000 levnějc. Tam mě však řekli, že na tak nízkou s cenou jít nemůžou a tak jsem nakonec vzal počítač od známého. A dobře jsem udělal, jelikož ta druhá firma zhruba za rok zmizela.


  • Byl to vcelku rozumný počítač PII350MHz, 128Mb RAM, MB Aopen, ATu Fury 128 32Mb (úplně první 32Mb grafika u nás), CD-ROM Teac 32x, Soundblaster Live!, ATI-TV tuner a reproduktory Sound Works 4+1. Do této sestavy jsem si dodal HDD 1,6G a Vodoo1 ze starého počítače. Asi po roce nastal problém. Počítač byl jednoho dne mrtvý. Absolutně na nic nereagoval. Následně jsem zjistil, že procesor je spálený. Dal jsem to na reklamaci a řekl jsem jim, že mám podezření, že se zbláznila základní deska, jelikož jsem ho nikdy netaktoval. Měl jsem pravdu, ale firmu to stálo dva procesory, než tomu uvěřila. Tak mě poslali desku do reklamace a nabídli mě, zda nechci, místo toho, abych čekal, až se vrátí z reklamace koupit jinou a tu mojí, že za plnou cenu odkoupí. A tak jsem se dostal k Asusu P3BF s chipsetem BX. Sice tou dobou začínaly chipsety další generace, ale já chtěl BX, protože jsem byl přesvědčený, že je to dost dobrá deska. Uvažoval jsem též o AMD, ale tenkrát začínaly Durony a nikdo pořádně o nich nic nevěděl, a tak jsem si jako nový procesor vybral opět Intel a to s frekvencí 700MHz.


  • Časem jsem si koupil FM rádiovou kartu a vyrobil přepínací krabičku, jelikož pokud jsem chtěl pustit TV nebo FM na počítači, musel bych neustále přepojovat vstup na zvukovce. Další rozšíření jsem provedl u RAM, kde jsem koupil nejdříve 128Mb a pak v největším poklesu cen pamětí asi půl roku poté 256Mb za stejnou cenu, a tak jsem rozšířil RAM na 512Mb. Také jsme dokoupil HDD 40G IBM, jelikož na staré 1,6G mě bylo už dost těsno a pro starý HDD jsem koupil výměnný rámeček a udělal jsem z něj HDD výměnný. Další nákup, který jsem uskutečnil byla síťová karta a následné propojení s bratrem a zrušení laplinku.Následoval nákup videa a jeho připojení k počítači. Další věc, co jsem si k počítači pořídil, byl scaner Mustec 1200+ USB. A vylepšování pokračovalo. V jednom časopisu jsem vyhrál výraznou slevu na myš Logitech optical cordless a tak, jelikož jsem tenkrát toužil po tom drahém setu od Logitechu, kde byla ještě nádherná bezdrátová klávesnice, a věděl jsem, že tolik peněz do toho vrazit nemůžu, pořídil jsem si k této myši ještě klávesnici Logitech Navigátor, jenž kopírovala zmíněnou klávesnici, avšak nebyla bezdrátová. Její nesporná výhoda byla podstatně nižší cena.


Zhruba na začátku roku 2003 nastala hotová záplava upgradů počítače. Začalo to výměnou grafiky Ati Fury 128 za GF-MX200, pokračovalo to prodáním základní desky a procesoru. Nový procesor byl XP1800+ a k tomu pochopitelně nová deska s výměnou 512Mb DIMM za 256DDR. No a musel jsem se zbavit TV a FM karty jelikož byly do slotu ISA a nahradil jsem je kombinovanou TV a FM kartou Winfast XP 2000 Deluxe. Další upgrade na sebe nechal čekat asi 2 měsíce a na stůl se mě dostal XP2000+ a GF-MX400. Motherboard už taky není EDS, ale MSI. Dále jsem si pořídil IBM HDD 120G. Další upgrade proběhl v říjnu 2003, kdy.jsem vyměnil základní desku za KT7 ultra, grafiku za GFMX460 VIVO a "zmenšil" case z bigtoveru se 6x 5.25" pozicema na servrový miditower, avšak s 9x 5.25 pozicema.

 
 
 
 
  • Bratr si pořídil LCD 17" a říkal, že pro svůj druhý počítač využije tak 17" CRT monitor. A tak moje 17" je u jeho druhého počítače a bratrova 19" u mě na stole.Posledním upgrade, jenž    proběhl před týdny (listopad 2003) jsem vyměnil CD-ROM Teac 32x za DVD Thosibu (jenž mě však moc dlouho nevydržela viz článek "Jak sem mě rozthlo CD") a k vánocům mě brácha dal 16 portový switch.


  • Na začátku roku 2006 jsem měl počítač již citelně vylepšený. Po nepříjemnostech, jenž mě pronásledovaly na podzim roku 2005, o nichž jsem se již rozepsal, mě donutily k upgade. Procesor 2400+ jenž odešel, nakrátko vystřídal Sempron 2200+ a nakonec jsem skončil u 2500+ Barton. Podařilo se mě získat další 512 DDR a tak již mám 1024MB RAM. Grafická karta byla již taktéž nahražena a místo MX460 mám G-Force 6600GT, jenž výkonově pro mé účely dostačující. Shodou okolností se do mého kompu dostal též bratrův disk 300giga a přidal jsem též ze svých zdrojů disk 200giga, jenž používám jako systémový. Původní disky 120giga a 40giga, jenž jsem do té doby používal, nepřežily problémový podzim. Tiskárna jenž jsem vlastnil, nepřežila výměnu toneru a když jsem se podivoval, tak mě bylo řečeno, že je to normální a že se oprava nevyplatí. Z tohoto důvodu jsem mě bratr zapůjčil tentýž druh tiskárny, abych tonery využil. Tiskárna to kupodivu přežila. Tiskárnu jsem využíval cca půl roku a pak mě místo ní brácha věnoval HP7450. Nevypadá špatně, má i čtečku na paměťový karty, jen ráda bere víc papírů jak jeden. Dále jsem si od známého pořídil přední panel s USB, kde je i Fire-Wire a opět čtečka paměťových karet, tentokrát 20 in 1. Panel obsahuje i audio vstupy/výstupy, jenž nevyužívám a zatím o tom ani neuvažuju.


  • Jelikož známý jel na cca rok do států, půjčil mě na tuto dobu přenosný HDD 160giga. No a abych měl i něco více příručního, do mého vybavení přibyla i 512Mb klíčenka. Elektrickým i fyzickým rozpadem svého Siemense SL45 jsem si byl donucen koupit nový mobil. Nakonec to dopadlo tak, že jsem si pořídil bráchův starý mobil Nokia 6600. (Máte dojem, že jste točíslo před chvílí četli? Nemýlíte se, stejný číslo má i moje současná grafika:). Jelikož zmíněná Nokie nemá systémový konektor a synchronizace se provádí přes Bluetooh či přes infra, prořídil jsem si USB Bluetooh modul. V současnosti (únor 2006) trávím večery nad tím, jak donutit synchronizační software, aby viděl mobil, přestože komp ho již dávno vidí. Kolem vánoc se mě podařil historický kup dvou nových 250giga HDD za neodolatelnou cenu (cca za 1/4 aktuální ceny) a tak jsem si z nich udělal raid a mám tak rychlý 500Mb disk. Jenže nic není bez problémů. Ukázalo se, že moje základní deska sice umí raid, ale jen ata + sata nebo 2x sata. Jelikož oba disky jsou ata, byl jsem si nucen koupit redukci z ata na sata. Disků mám v počítači hodně a tak z toho logicky vyšlo, že počítač bude produkovat hodně tepla. Kvůli místu jsem byl nucen dát dva HDD přímo nad sebe a z toho vyplynulo, že se začali mírně přehřívat. Vymýšlel jsem všelijaké možnosti, jak to uchladit, ale nakonec jsem zvolil asi nejednoduší metodu a koupil jsem si 8xm větrák určený přímo na hdd. Mám podezření, že můj neznačkový zdroj, ač má tabulkových 500W, přestává stíhat, a tak uvažuji o tom, že si koupím opět 500W zdroj, avšak značkový, jako je Fortron. Další fotky kompu naleznete zde.


 
 

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky